"Karbala" w kinach

11 września 2015 na ekrany polskich kin wejdzie film „Karbala” w reżyserii Krzszysztofa Łukaszewicza. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kulisy polskiej misji w Iraku

Film „Karbala ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który, dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w pełnym ludzi mieście, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall – siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie, pozbawiona wsparcia, garstka polskich i bułgarskich żołnierzy. Dochodzi do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej. Stając oko w oko ze śmiercią, polscy żołnierze przeżywają 4 dni piekła. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiają, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty jednego żołnierza.

Twórcy

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Krzysztof Łukaszewicz („Lincz”, „Żywie Biełaruś”). Autorem zdjęć do filmu jest Arkadiusz Tomiak. W role głównych bohaterów w filmie wcielili się m.in. tacy polscy aktorzy jak Bartłomiej Topa, Antoni Królikowski, Michał i Piotr Żurawscy, Leszek Lichota, Tomasz Schuchardt oraz Łukasz Simlat.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Koproducentami filmu są Agora SA, Telewizja Polska, Canal+ Polska, Studio Produkcyjne Orka, Miramar Film (Bułgaria). Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Bulgarian National Film Center.

Na planie filmu „Karbala”

Zachęcamy do przeczytania naszej relacji z planu filmu „Karbala”. 

Premiera kinowa 11 września

Film „Karbala” wejdzie na ekrany polskich kin 11 września 2015. Dystrybutorem filmu jest Next Film.

07.09.2015