"Karski i władcy ludzkości" w rosyjskich kinach

Od 4 lutego 2016 w rosyjskich kinach będzie wyświetlany film dokumentalny „Karski i władcy ludzkości” w reżyserii reżysera Sławomira Grünberga.

Premiera z udziałem twórców

27 lutego w Moskwie odbyła się uroczysta premiera dokumentalno-animowanego filmu „Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Grünberga. Film, wyprodukowany przez Apple Film Production i LOGTV w koprodukcji z Telewizją Polską, Narodowym Centrum Kultury i Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Tv Indie, Fundacją Przeszłość-Teraźniejszość oraz Rosyjsko-Polskim Centrum Dialogu i Porozumienia, już od 4 lutego będzie można obejrzeć aż w 40 rosyjskich kinach. Rosja to kolejny kraj, po Polsce i USA, w którym film o polskim bohaterze będzie wyświetlany w kinach.

Pokaz odbył się z udziałem reżysera Sławomira Grünberga i producenta filmu, Dariusza Jabłońskiego oraz współproducentek, Violetty Kamińskiej i Izabeli Wójcik. Po premierowym pokazie filmu, który publiczność w przepełnionej sali przyjęła w ogromnym skupieniu, odbyło się spotkanie twórców z publicznością, podczas którego nie brakowało wielu emocjonujących pytań i odpowiedzi. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – ten cytat ze Zbigniewa Herberta przywołał producent filmu, Dariusz Jabłoński, w odpowiedzi na pytanie o współczesny odbiór filmu i znaczenie bohatera, jakim jest Jan Karski, dla dzisiejszych widzów. „Filmowcy, a szczególnie dokumentaliści, maja obowiązek zachowania pamięci, pamięci opartej na prawdzie. Jan Karski jest przykładem, jak wiele może zrobić jeden człowiek przeciw totalitaryzmowi” – powiedział Jabłoński.

Animowany film dokumentalny o Janie Karskim

„Karski i władcy ludzkości” to zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane Sławomira Grünberga. Dokument miał swoją uroczystą premierę 23 kwietnia 2015 roku, w przededniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, a następnego dnia wszedł do polskich kin. Pierwszy oficjalny pokaz filmu poza granicami kraju odbył się w Jerozolimie, z okazji 25-lecia odnowienia stosunków polsko-izraelskich, a współorganizatorami pokazu przygotowanego przez Instytut Polski w Tel Awiwie był Instytut Yad Vashem i Światowy Kongres Żydów. Jesienią 2015 roku film miał premierę na Georgetown University i wszedł do amerykańskich kin.

Bohaterem filmu jest Jan Karski, pseudonim „Witold”, jeden z pierwszych, który ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć” – donosił w tzw. „Raporcie Karskiego”, który oparty był głównie na wiedzy zdobytej przez Jana Karskiego jako naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16 stronie „New York Timesa”.

Kilka lat temu „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia. W uznaniu zasług dla ludzkości Karski został odznaczony przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę w 2012 r. najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym – Prezydenckim Medalem Wolności.

Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo czy jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej niewykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.

Informacja prasowa

28.01.2016