Katarzyna Kwiatkowska nagrodzona w Rosji

Katarzyna Kwiatkowska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Voices w Wołogdzie za rolę we współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmie „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej.

„Dzień kobiet”

Film „Dzień kobiet” opowiada historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej „Motylek”, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci handlowej nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety.

Katarzyna Kwiatkowska w roli głównej

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Katarzyna Kwiatkowska. Na ekranie partnerują jej m.in. Eryk Lubos, Grażyna Barszczewska, Klara Bielawka, Dorota Kolak, Leonard Pietraszak, Anita Jańcia i Agata Kulesza. Autorkami scenariusza są Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Zdjęcia do filmu zrealizował Radosław Ładczuk.

Grand Prix na festiwalu w Cottbus

Polska premiera filmu „Dzień kobiet” odbyła się na 37. Gdynia Film Festival, gdzie film był pokazany w Konkursie Głównym. Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce na 22. Międzynarodowym Festiwalu w Cottbus – obraz otrzymał Grand Prix niemieckiego festiwalu. Na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie i Festiwalu Polskich Filmów w Toronto „Dzień kobiet” został nagrodzony w kategorii najlepszy scenariusz. Na festiwalu Prowincjonalia Katarzyna Kwiatkowska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Maria Sadowska jest laureatką „Perspektywy” – nagrody im. Janusza Morgensterna.

Debiut ze wsparciem PISF

„Dzień kobiet” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Marii Sadowskiej. Obraz został wyprodukowany przez Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. Film wszedł na ekrany polskich kinach 8 marca 2013.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.voices-festival.org.

 

Paulina Bez

10.07.2013