Katarzyna Lewińska laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej!

14 listopada 2017 poznaliśmy pierwszych laureatów Europejskich Nagród Filmowych 2017. Nagrodę w kategorii najlepsze kostiumy otrzymała Katarzyna Lewińska za współfinansowany przez PISF film „Pokot”.

Europejska Nagroda Filmowa 2017 za kostiumy dla Katarzyny Lewińskiej 

„Pokot”. Fot. Robert Pałka/Studio Filmowe TOR

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła pierwszych laureatów tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Siedmioosobowe jury nagrodziło najlepszych europejskich filmowców odpowiedzialnych za realizację zdjęć, montażu, scenografii, kostiumów, charakteryzacji, muzyki oraz dźwięku. 

Nagroda dla Najlepszego Europejskiego Twórcy Kostiumów trafiła do Katarzyny Lewińskiej za film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. 

„Prostota kostiumów umiejętnie potęguje moc obrazów, podkreślając przesłanie filmu. Faktury użytych materiałów, kolory i krój kostiumów odzwierciedlają kontrast pomiędzy czynnikiem ludzkim a środowiskiem naturalnym, a jednocześnie pomagają ożywić bohaterów i dodać im charakteru. Wraz z innymi elementami wizualnymi, kostiumy stanowią integralną część narracji filmu i stanowią nieodłączną część potężnej emocjonalnej wymowy filmu” czytamy w uzasadnieniu jury. 

Lista nagrodzonych jest dostępna na stronie EFA: 

www.europeanfilmawards.eu/en_EN/jury-unveils-first-seven-efa-winners-2017.

Polskie filmy z szansą na EFA 2017

W tym roku szansę na zdobycie Europejskich Nagród Filmowych mają również dwie produkcje współfinansowane przez PISF: „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej – nominacja do EFA 2017 w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny oraz „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – nominacja do EFA 2017 w kategorii Pełnometrażowy Europejski Film Animowany

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2017 odbędzie się 9 grudnia w Berlinie. 

Katarzyna Lewińska 

Katarzyna Lewińska jest kostiumografem teatralnym i filmowym. To laureatka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii kostiumy za filmy „Boisko bezdomnych” (2009) i „W ciemności” (2012). Kostiumy jej autorstwa mogliśmy podziwiać w takich polskich produkcjach jak m.in. „Amok” Katarzyny Adamik, „Niewinne” Anne Fontaine, „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Body/Ciało”, „W imię…”, „Elles”, „33 sceny z  życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Anatomia zła”, „Bilet na Księżyc” Jacka Bromskiego, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Disco Polo” Macieja Bochniaka, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Nieulotne” Jacka Borcucha czy „Lęk wysokości” Bartosza Konopki.

„Pokot”

Główną bohaterką nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, która widzi niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Autorkami scenariusza do filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in. w: Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Film „Pokot” to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia, a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Światowa premiera „Pokotu” odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie film był pokazywany w Konkursie Głównym. „Pokot” nagrodzono na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą Alfreda Bauera przyznawaną filmom fabularnym, które wyznaczają nowe perspektywy w sztuce filmowej. 

Film „Pokot” jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.


15.11.2017