„Kawki na drodze” nagrodzone sześcioma Czeskimi Lwami

Współfinansowany przez PISF film „Kawki na drodze” („Winter Flies”) w reżyserii Olmo Omerzu w sobotę 23 marca zdobył aż sześć Czeskich Lwów – najważniejszych nagród filmowych w Czechach, w tym za najlepszy film. Oprócz tego obraz nagrodzono także za reżyserię, scenariusz, montaż oraz role drugoplanowe. „Kawki na drodze” to czesko-słoweńsko-polsko-słowacka produkcja. Polską producentkę filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino.  

Kolejne nagrody dla filmu

Film, który w konkursie głównym MFF w Karlowych Warach miał swoją światową premierę, otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, a także wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektyw w życiu. Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce na festiwalu w Toronto, był on też zeszłorocznym czeskim kandydatem do Oskara.

„Kawki na drodze”

„Kawki na drodze” to subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży.

Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a zdjęć – Lukáš Milota. Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Za przekład dialogów na polski odpowiada Karolina Błażejczak. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polska premiera filmu odbyła się w lipcu podczas Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi, gdzie zakwalifikowany został do sekcji Nowe Kino. Do kin w Polsce trafi latem tego roku.  

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze w sekcji Forum na Berlinale w 2012 roku, był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 roku Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” – koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tokio, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.

Na podstawie informacji prasowej


26.03.2019