"Kebab i Horoskop" w kinach

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej fabularny debiut Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop” wejdzie na ekrany polskich kin 13 lutego 2015.

Komedia absurdu

Film opowiada o pracownikach bankrutującego sklepu z dywanami, szukających miłości i nieporadnie walczących z samotnością. Na ratunek upadającemu biznesowi przychodzą dwaj „specjaliści od marketingu”. Oszuści o przydomkach „Kebab” i „Horoskop” wprowadzają nowe porządki w monotonne życie pracowników sklepu, co w konsekwencji prowadzi do wielu śmiesznych i zaskakujących sytuacji.

Debiut ze wsparciem PISF

Reżyserem i autorem scenariusza jest Grzegorz Jaroszuk. Zdjęcia zrealizował John Magnus Borge. Producentem filmu jest Mental Disorder 4 a koproducentami są Zentropa International Poland, Grupa Warszawa, Dreamsound, Fixafilm, Koi Studio, Luksfilm, Projektor – Spoty Medialne. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu są MD4 i Alter Ego Pictures.

„Kebab i Horoskop” na festiwalach

Premiera filmu Grzegorza Jaroszuka odbyła się na festiwalu w Karlowych Warach w 2014 roku, gdzie obraz pokazywany był w konkursowej sekcji East of the West, prezentującej pierwsze i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej. „Kebab i Horoskop” pokazywany był także m.in. na festiwalach w Gdyni, Białymstoku, Reykjaviku, Luksemburgu, Tuluzie, Londynie i Paryżu. Obecnie film pokazywany jest na festiwalu w Göteborgu, który potrwa do 2 lutego.

Debiut z nagrodami

Obraz ma na swoim koncie nagrody Don Kichota i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych przyznane twórcom podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Na 22. Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Raindance w Londynie został uznany najlepszym debiutem fabularnym oraz wygrał 7. edycję festiwalu Kinopolska w Paryżu.  

Magdalena Wylężałek 

29.01.2015