"Kebab i Horoskop" w konkursie 11. RIFF

Organizatorzy 11. edycji Reykjavik International Film Festival ogłosili listę filmów prezentowanych w Konkursie Głównym imprezy. O nagrody powalczy współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka.

Polski film w konkursie głównym

 

Konkurs Główny na festiwalu w w Reykjaviku to równocześnie prezentacja debiutów lub filmu drugiego w karierze reżysera. Dla organizatorów imprezy tytuły pokazywane w tej sekcji wyróżniają się kwestionowaniem filmowych konwencji i wytyczaniem nowej drogi kina. Obok współfinansowanego przez PISF filmu „Kebab i Horoskop” widzowie 11. RIFF obejrzą filmy m.in. z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Gościem honorowym festiwalu będzie brytyjski reżyser Mike Leigh.

Film prezentowany w Karlowych Warach i Gdyni

„Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka to wyjątkowa opowieść o grupie indywidualistów, pracujących w bankrutującym sklepie z dywanami, szukających miłości i nieporadnie walczących z samotnością. Gdy Szef i właściciel sklepu postanawia ratować upadający biznes Sprzedawcy dywanów zostają skonfrontowani z dwoma oszustami o wdzięcznych przydomkach Kebab i Horoskop, podszywającymi się pod specjalistów od marketingu. Film był dotychczas prezentowany w konkursie East of the West festiwalu w Karlowych Warach, znalazł się także w Konkursie Głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

Warto wspomnieć, że w 2010 roku na festiwalu w Rejkjawiku odbyła się prezentacja polskiej kinematografii w sekcji Focus On Poland, a „Chrzest” Marcina Wrony, który brał udział w Konkursie Główym, otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury Kościoła Islandzkiego.

 

11. RIFF odbędzie się w dniach 25 września – 5 października.

 

Więcej informacji: www.riff.is.

 

Marta Sikorska

11.09.2014