„Kiedy będę ptakiem” z Grand Prix

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film Moniki Pawluczuk „Kiedy będę ptakiem” zdobył 6 października Grand Prix na armeńskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Etnograficznych Apricot Tree.

Grand Prix dla polskiego filmu

Film „Kiedy będę ptakiem” został wyprodukowany przez Wajda Studio i Telewizję Polską SA w 2013 roku. W Erywaniu film w reżyserii Moniki Pawluczuk rywalizował z 10 innymi krótkometrażowymi tytułami z Estonii, Iranu, Armenii, Rosji i Czech. W festiwalu brała udział również „Pieśń pasterza” w reżyserii Vahrama Mkhitaryana – film wrócił ostatnio z Nagrodą dla Najlepszego Debiutu z MFF „Message to Man” w Petersburgu. Międzynarodowy Festiwal Filmów Etnograficznych Apricot Tree został powołany w 2014 roku przez armeńską fundację Centrum Sztuki Ludowej przy udziale przedstawicieli najważniejszego armeńskiego festiwalu filmowego Golden Apricot i wiodących armeńskich etnografów.

„Kiedy będę ptakiem”

„Kiedy będę ptakiem” to opowieść o próbie zmiany swojego losu. MuLa, kobieta z birmańskiego plemienia Kajan, jest w Tajlandii od dwóch lat, ona, jej mąż i wszyscy synowie. Po drugiej stronie granicy została jej jedyna córka. Matka chce ją sprowadzić do lepszego świata. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i atmosferę filmu.

Światowa premiera dokumentu na Hot Docs

Najnowszy film reżyserki „Koniec świata” miał swoją światową premierę na Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentu Hot Docs, brał udział między innymi w 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty i otrzymał Nagrodę Legalnej Kultury na 8. Festiwalu Kameralne Lato Filmowe w Radomiu. Wkrótce weźmie udział w amerykańskim festiwalu filmów dokumentalnych Hot Springs (9-18 października).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Etnograficznych Apricot Tree odbywał się w dniach 3-6 października w Erewaniu w Armenii. 

Na podstawie informacji prasowej

08.10.2015