„Kiedy padają drzewa” na Berlinale 2018

W programie Panorama Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie światową premierę będzie miała ukraińsko-polsko-macedońska produkcja „Kiedy padają drzewa” debiutującej reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk. Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska, za zdjęcia odpowiadali Michał Englert i Mateusz Wichłacz, za montaż – Milenia Fiedler. Jest to kolejna koprodukcja polskiej firmy Message Film z premierą światową na Berlinale 2018.

„Kiedy padają drzewa”

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Kolejna produkcja Message Film z premierą w Berlinie

„Kiedy padają drzewa” to kolejna – po rosyjsko-polsko-serbskim „Dowłatowie” w reżyserii Aleksieja Germana jr. zakwalifikowanym do Głównego Konkursu Berlinale 2018 – koprodukcja pokazana na tegorocznym Berlinale, która została zrealizowana przez  producentów z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem: Dariusza Jabłońskiego, Izabelę Wójcik i Violettę Kamińską.

„Ogromna to dla nas radość, że Berlinale doceniło w tym roku dwa koprodukowane przez nas filmy, które powstały z  pasji do kina i do odkrywania wciąż nowych kierunków i osobowości. «Kiedy padają drzewa» to debiut Marysi Nikitiuk, ukraińskiej reżyserki, scenarzystki i pisarki, która od pierwszego spotkania  zachwyciła nas  talentem, charyzmą i energią.  Połączenie jej wyobraźni z kunsztem jednego z najlepszych polskich autorów zdjęć Michała Englerta dało prawdziwie magiczny efekt. Nasz sukces był możliwy tylko dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej” – mówią producenci.

Panorama

Sekcja Panorama Berlinale, do której zakwalifikował się film, to jeden z głównych programów festiwalu założony w 1982 roku jako sekcja dla odważnych i niekonwencjonalnych obrazów, poszerzających granice znaczeń i wizualną estetykę. 

10. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego za scenariusz do filmu

„Kiedy padają drzewa” już w fazie scenariusza wzbudziły zainteresowanie międzynarodowej społeczności filmowej, zdobywając 10. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza Europy Wschodniej, wręczoną podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2016. Rada Artystyczna ScripTeast, do której należą m.in.: Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, jeden z producentów takich arcydzieł światowego kina jak: „Misja”, „Thelma i Luise” czy „Jabberwocky” oraz Simon Perry, wieloletni szef British Screen, który stoi za takimi filmami z Europy Wschodniej, jak „Przed deszczem” i „Ziemia niczyja”,  szef ACE (europejskiego klubu producentów), uzasadniła wówczas wybór następująco „Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymuje scenariusz, który jest niezwykle bogaty w możliwości kinowe. Przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności. Wyobraźnia autora iskrzy na stronach scenariusza, a my wszyscy oczekujemy z niecierpliwością, jak ta wizja zostanie zrealizowana ekranie”.

Twórcy

Zdjęcia do filmu zrealizował nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert („Body/Ciało”) wraz  z Mateuszem Wichłaczem, za montaż odpowiadała wybitna Milenia Fiedler wraz z Blaze Dulevem (Macedonia) i Ivanem Bannikovem (Ukraina). W skład ekipy twórczej wchodzili również: scenograf Vlad Dudko (Ukraina), za make-up odpowiadały Tetyana Khoroshun i Tetyana Bovt (Ukraina), kompozytorem był Mykyta Moiseiev (Ukraina) wraz z Aleksandre Pejovskim (Macedonia), kostiumy przygotował Kostyantyn Kravets (Ukraina).

Film został wyprodukowany przez Directory Films (Ukraina) w koprodukcji z Message Film (Polska), Focus In (Macedonia), Solar Media Entertainment (Ukraina) przy wsparciu Ukrainian State Film Agency, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Macedonian Film Agency.

Film zrealizowała grupa doświadczonych w realizacji międzynarodowych projektów producentów, w skład której weszli: Igor Savychenko, Roman Klympush, Volodymyr Filippov i Serge Lavrenyuk z Ukrainy, Izabela Wójcik, Violetta Kamińska oraz Dariusz Jabłoński z Polski i Darko Basheski z Macedonii.

Latido Films (Hiszpania), kierowana przez Antonio Saurę, odpowiada za sprzedaż międzynarodową.

W pokazach marketowych na Berlinale znajdzie się jeszcze jeden film wyprodukowany przez Message Film, „Maya Dardel” w reżyserii Magdaleny Zyzak i Zacharego Cotlera, z Leną Olin i Rosanną Arquette w rolach głównych.

Informacja prasowa


26.01.2018