„Kiedy padają drzewa” z nagrodą na festiwalu w Odessie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej ukraińsko-polsko-macedoński debiut „Kiedy padają drzewa” reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk, został nagrodzony podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie.  

Nagroda dla „Kiedy padają drzewa”

Na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie nagrodę za Najlepszą Rolę Żeńską otrzymała młoda aktorka-debiutantka Anastasia Pustovit.

„Kiedy padają drzewa”

Akcja „Kiedy padają drzewa” rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie, obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Premiera na Berlinale

Film, który miał swoją międzynarodową premierę na tegorocznym Berlinale w sekcji Panorama, został entuzjastycznie przyjęty przez odeską publiczność festiwalową, a bilety na wszystkie pokazy zostały wyprzedane z ponad tygodniowym wyprzedzeniem.

Film wkrótce wchodzi do regularnej dystrybucji kinowej na Ukrainie.

Premiera na MFF w Odessie

Twórcy filmu podczas premiery na MFF w Odessie. Fot. materiały producenta

„Ogromnie doceniam wartość tej koprodukcji i jej międzynarodowy sukces, a przede wszystkim artystyczny wkład koproducentów filmu z Polski i Macedonii, bez których nie udałoby się osiągnąć tej jakości filmu”, powiedział na otwarciu premiery Filip Ilienko, dyrektor Ukraińskiej Państwowej Agencji Filmowej.

Międzynarodowa koprodukcja z udziałem polskich producentów i twórców

„Kiedy padają drzewa” to kolejna – po rosyjsko-polsko-serbskim „Dowłatowie” w reżyserii Aleksieja Germana jr., nagrodzonym na Berlinale 2018, koprodukcja zrealizowana przez  producentów z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem: Dariusza Jabłońskiego, Izabelę Wójcik i Violettę Kamińską.

Za zdjęcia do filmu odpowiadał nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert wraz z Mateuszem Wichłaczem, za montaż – Milenia Fiedler wraz z Blaze Dulevem (Macedonia) i Ivanem Bannikovem (Ukraina).

Film został wyprodukowany przez Directory Films (Ukraina) w koprodukcji z Message Film (Polska), Focus In (Macedonia), Solar Media Entertainment (Ukraina) przy wsparciu Ukrainian State Film Agency, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Macedonian Film Agency.

Informacja prasowa


20.07.2018