Kilkadziesiąt filmów online. 26. WIOSNA FILMÓW

Kilkadziesiąt filmów, w tym aż 20 polskich premier lub przedpremier znalazło się w programie 26. Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Wydarzenie w całości odbywa się online – na platformie MOJEeKINO.PL i potrwa do 7 czerwca. Festiwal został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W programie festiwalu znalazły się filmy docenione przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Są także produkcje nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową, a aż 20 z nich to przedpremiery lub polskie premiery. 
 
Filmem otwarcia jest zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Gildii Filmowej na tegorocznym MFF w Berlinie „Zło nie istnieje”. To najnowszy dramat jednego z najważniejszych irańskich reżyserów – Mohammada Rasoulofa.

Premiery oraz wybitne dokumenty

Jednym z filmów, który zostanie pokazany pierwszy raz w Polsce, będzie oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny „Nadzieja” duńskiej reżyserki Marii Sødahl. Wśród premier znalazł się także japoński thriller „Zaginiona dziewczyna”, jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady. Gratką dla fanów kina włoskiego będzie premierowy obraz „Martin Eden”, który jest adaptacją bestsellerowej powieści Jacka Londona. Polską premierę będzie mieć również najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka „Sekret Bogini Fortuny”. Wśród pokazów przedpremierowych znalazły się m.in. nowy film Roya Anderssona – „O nieskończoności”, „Najgorsze wiersze świata” węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza.

W programie znalazło się również pasmo z filmami dokumentalnymi, w którym znajdą się cztery propozycje, z czego dwie to polskie premiery. Pierwszą z nich jest „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché”, zrealizowany przez Pamelę B. Green, a wyprodukowany m.in. przez Roberta Redforda oraz Judie Foster. Kolejną jest „Powitanie słońca”, intrygujący dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz jej uniwersalnej sile Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty. Nie mogło zabraknąć też obsypanej nagrodami macedońskiej „Krainy miodu”. Ostatnią z propozycji dokumentalnych jest debiut reżyserski Karola Starnawskiego „Cienie imperium”, inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń. 

Bilety na każdy pokaz kosztują 15 zł. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”, a partnerem Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

29.05.2020