„Kinematograf" bliżej Oscara

„Kinematograf” w reżyserii Tomasza Bagińskiego znalazł się w wąskim gronie dziesięciu produkcji, z których Amerykańska Akademia Filmowa wybierze pięć nominowanych do Oscara w kategorii krótki film animowany. Bagiński był już nominowany do Oscara w tej samej kategorii za film „Katedra”.


Oprócz „Kinematografu” na liście znalazły się filmy: „The Cat Piano”, „French Roast”, „Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”, „The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”, „Logorama”, „A Matter of Loaf and Death”, „Partly Cloudy”, „Runaway” i „Variete”.

 

„Kinematograf” został zrealizowany przez studio Platige Image. Jest adaptacją komiksu Mateusza Skutnika z albumu „Rewolucje: Monochrom”, opowiadającego o Francisie, autorze wynalazku mogącego zmienić świat.

 

Dwunastominutowa animacja miała premierę we wrześniu 2009 r. podczas 34. Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni. Kilka dni wcześniej startowała w konkursie filmów krótkich na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

Lista filmów nominowanych do Oscara zostanie ogłoszona 2 lutego 2010 r. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Los Angeles 7 marca.

25.11.2009