K. Dębska i M. Bortkiewicz o filmach konkursowych MiF 2016

Trwa Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. O swoich wrażeniach opowiedzieli nam przewodnicząca jury Kinga Dębska i Marcin Bortkiewicz.

Ciekawe filmy i dyskusje

„Jestem bardzo zbudowana, oglądając filmy konkursowe. Jest z czego wybierać. I w animacji, i w dokumencie, i w fabule są tak ciekawe rzeczy, zarówno jeśli chodzi o reżyserię, zdjęcia, jak i aktorstwo, tak że będziemy mieli ciężki orzech do zgryzienia, kogo nagrodzić. Ale bez względu na nasz werdykt jestem szczęśliwa i wiem, że będzie się dobrze działo w polskim kinie w najbliższych latach” – opowiadała na półmetku festiwalu Kinga Dębska.

„Oglądamy wszystkie filmy bardzo uważnie i po każdym bloku siadamy sobie razem i dyskutujemy pełne dwie godziny. Jest o czym rozmawiać, filmy są bardzo ciekawe, a my mamy fantastyczne dyskusje” – mówił Marcin Bortkiewicz.

Nie ma mowy o monotonii

Kinga Dębska chwaliła różnorodność tematów poruszanych przez młodych twórców.

„Jeżeli chodzi o tematykę filmów, panuje tutaj pełna różnorodność, nie są one na pewno monotonne. Jadąc tutaj bałam się, że ich nie zrozumiem, że już jesteśmy po dwóch stronach lustra, że nie jesteśmy się w stanie dogadać, a okazuje się, że to jest nieprawda. Mam poczucie, że to nie jest tak, że oni mówią jednym głosem, są bardzo różni i to mnie cieszy”.

Jedno jury, różne zdania

„Mamy fajne jury, dajemy sobie kompletną wolność w wyrażaniu własnych opinii. Oczywiście się różnimy, ale udaje nam się prowadzić zdrowe dyskusje” – dodała Kinga Dębska.

„Mamy różne zdania, ale szanujemy swoje opinie, przekonujemy siebie nawzajem do naszych punktów widzenia i do naszych faworytów. To jest niesamowite, ale zdarza się, że czasami uda się kogoś przeciągnąć na swoją stronę. Innym razem to my otwieramy się na opinię drugiej osoby i zmieniamy swoje pierwsze zdanie” – mówił Marcin Bortkiewicz.

Zwycięzców Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych poznamy w sobotę 25 czerwca, podczas gali zamknięcia 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

24.06.2016