Kino na granicy w Cieszynie

Od 28 kwietnia do 3 maja w Cieszynie odbędzie się 12. Festiwal Filmowy „Kino na granicy”. W kilku kinach, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie zaprezentowane zostaną najnowsze filmy z krajów Europy środkowej. Istotnym punktem festiwalowego programu będzie retrospektywa filmów słowackiego reżysera Martina Šulíka. Drugą z retrospektyw będzie prezentacja twórczości, zarówno operatorskiej jak i reżyserskiej Adama Sikory.

 

W sekcji „Literatura i film” zaprezentowane zostaną adaptacje prozy Kornela Filipowicza i Josefa Škvorecký’ego. Ciekawostką tegorocznego festiwalu będzie niewątpliwie sekcja „Środkowoeuropejskie filmy grozy”, gdzie zostaną pokazane m.in. „Lokis”(1970 r.) Janusza Majewskiego, „Medium” (1985 r.) Jacka Koprowicza, „Wilczyca”(1982 r.) Marka Piestraka, a także filmy z Czech i Słowacji.

 

Swoją obecność na festiwalu potwierdzili jak dotąd m.in. reżyser Martin Šulík, twórca „Guzikowców” Petr Zelenka, reżyserka filmu „Hel” Kinga Dębska, a także młodzi twórcy z Czech i Słowacji.

 

Przeglądowi Filmowemu Kino na Granicy po raz drugi będzie towarzyszyło Spotkanie na Granicy – jego ideą jest stworzenie płaszczyzny współpracy dla profesjonalistów z Czech, Słowacji i Polski. Wśród gości, którzy potwierdzili swój przyjazd do Cieszyna, są reżyserzy, producenci, dystrybutorzy, agenci sprzedaży oraz przedstawiciele instytutów filmowych. Spotkanie rozpocznie się w piątek 30 kwietnia prezentacją fragmentów filmów fabularnych i dokumentalnych sezonu 2009/2010.

 

Drugiego dnia Spotkania prezentowane będą projekty pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych w produkcji. Czechy będzie reprezentowało sześć projektów, Słowację i Polskę – po pięć. Festiwalowi widzowie będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi planami filmowymi Petra Zelenki, Sławomira Fabickiego, cenionego słowackiego dokumentalisty Jaroslava Vojtka, Agnieszki Holland, Leszka Wosiewicza i Alice Nellis. Będą też mogli przyjrzeć się pomysłom młodych twórców: Bartka Konopki, Václava Švankmajera, Gejzy Dezorza, Jana Komasy, Marysi Sadowskiej. Wśród prezentowanych projektów znajdzie się też m.in. „Dom” Zuzany Liovej, za którego scenariusz reżyserka otrzymała nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na ScriptEast w Cannes w 2007r.

 

Tematem ostatniego dnia Spotkania będą debiutujący reżyserzy. Podczas odbywającej się na zamknięcie dyskusji panelowej biorący w niej udział profesjonaliści i twórcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Czechy, Słowacja i Polska to kraje przyjazne dla debiutujących reżyserów.

 

Długofalowym celem Spotkania jest również zwiększenie zainteresowania czeskich i słowackich dystrybutorów polskimi filmami.

 

Spotkanie na Granicy towarzyszy festiwalowi od 30 kwietnia do 2 maja. Prezentacje filmów i projektów odbędą się w Śląskim Zamku Przedsiębiorczości w Cieszynie, zaś dyskusja panelowa w cieszyńskim Kinie Piast.

 

Festiwal „Kino na granicy” jest realizowany m.in. przy udziale dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.kinonagranicy.pl.

 

Informacja prasowa

28.04.2010