Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur

W dniach 24-26 listopada we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur” będąca częścią projektu realizowanego przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Nauk o Mediach Uniwersytetu w Trewirze.

Stosunki polsko-niemieckie w kinie

U założeń projektu i organizowanej konferencji leży konstatacja, że kino niemieckie należy do słabo w Polsce opisanych, ale też w Niemczech wiedza o kinematografii polskiej wykazuje znaczne deficyty. Odnosi się to również do ich wzajemnych relacji, inspiracji i oddziaływań. Celem konferencji jest wiec szerokie przedstawienie kontekstów związanych ze stosunkami polsko-niemieckimi w kinie, zarówno w odniesieniu do historii, jak i dnia dzisiejszego.

Program konferencji

Konferencję zainauguruje pokaz filmu „Klucze” (reż. Egon Günther, NRD 1972), który odbędzie się 24 listopada o godz. 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Podczas kolejnych dwóch dni w Centrum im. W. Brandta prowadzone będą dyskusje, w których uczestniczyć będą naukowcy z Niemiec, USA i Polski. Na wszystkie wydarzenia w ramach konferencji wstęp jest wolny.

 

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na www.wbz.uni.wroc.pl.

 

Konferencja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

09.11.2011