Kino wschodnioeuropejskie w San Sebastian

50 filmów wyprodukowanych w państwach Europy Wschodniej zostanie pokazanych w specjalnej sekcji „Eastern Promises. Autobiography of Eastern Europe” podczas 62. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. W programie sekcji znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut sztuki Filmowej.

Przegląd najnowszego kina wschodnioeuropejskiego

Specjalnym wydarzeniem festiwalu w San Sebastian jest w tym roku sekcja „Eastern Promises. Autobiography of Eastern Europe” poświęcona kinematografii byłych państw komunistycznych. Widzowie zobaczą filmy wyprodukowane po 2000 roku w Bośni, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Kosowie, Litwie, Łotwie, Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Serbii i na Węgrzech.

Pięć polskich filmów w sekcji „Eastern Promises”

W przeglądzie „Eastern Promises” znalazło się pięć polskich tytułów. W Hiszpanii pokazane zostaną filmy: „Edi” Piotra Trzaskalskiego, „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Sala Samobójców” Jana Komasy oraz „Miłość” Sławomira Fabickiego. Trzy ostatnie obrazy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Małgorzata Szumowska w jury sekcji „New Directors”

Polska reżyserka Małgorzata Szumowska zasiądzie w jury konkursu debiutów i drugich filmów sekcji „New Directors”. W 2010 roku na festiwalu w San Sebastian w tej sekcji o nagrodę Kutxa dla nowych reżyserów w wysokości 50 tysięcy euro walczył film Marcina Wrony „Chrzest”.

MFF w San Sebastian

Festiwal w San Sebastian jest jedną z ważniejszych imprez filmowych na świecie. Odbywa się od 1953 roku. Wśród polskich filmowców nagrodzonych podczas poprzednich edycji są m.in. Janusz Morgenstern (Srebrna Muszla dla najlepszego reżysera w 1967 roku za film „Jowita”), Andrzej Wajda (Złota Muszla w 1980 roku za film „Dyrygent”), Radosław Piwowarski (Złota Muszla w 1985 roku za film „Yesterday”).

 

62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian odbędzie się w dniach 19-27 września 2014.

 

Więcej informacji: www.sansebastianfestival.com.

12.08.2014