Kino z Polski na festiwalu w Kanadzie

10 października w Montrealu rozpoczęła się 41. edycja Festival du Nouveau Cinema – międzynarodowego festiwalu poświęconego najnowszym tendencjom światowego kina. W programie znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs międzynarodowy

Wśród 18 konkursowych filmów fabularnych w sekcji Sélection internationale znalazł się film „Miłość” („Loving”) Sławomira Fabickiego. Filmy w konkursie oceni jury w składzie: reżyser Luc Bourdon, dziennikarz i były szef Cinémathèque québécoise Robert Daudelin, aktorka Carole Laure oraz krytycy filmowi: Élie Castiel, Olivier Lamothe i Jean-Marie Lanlo. W konkursie filmów krótkometrażowych o nagrody powalczy film animowany „Co sie dzieje gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego. Polską animację ocenią m.in. Judy Gladstone z fundacji Bravo!FACT promującej kanadyjskich filmowców i reżyserka Vanya Rose.

Panorama

W sekcji Panorama International wśród 25 tytułów z całego świata zaprezentowany zostanie film „Z daleka widok jest piękny” Anki i Wilhelma Sasnal. Obok tej produkcji Kanadyjczycy obejrzą współfinansowany przez PISF film „Aglaja” Krisztiny Deak, inspirowany książką „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” Aglai Veteranyi.

 

Więcej informacji o 41. Festival du Nouveau Cinema: www.nouveaucinema.ca.

 

Marta Sikorska

11.10.2012