Kinobus / Świętokrzyskie 2018

Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową.

Pół tysiąca kilometrów drogami województwa świętokrzyskiego 

W dniach 23-26 sierpnia wypełniony pasażerkami i pasażerami z całej Polski Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa świętokrzyskiego: z Kielc przez m.in. Suchedniów, Bliżyn, Skarżyską-Kamienną, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Bogorię, Staszów, Szydłów, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pińczów, Jędrzejów Włoszczowę, Kurzelów i Końskie z powrotem do Kielc.

Spotkania z kiniarzami 

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia odwiedzą niemal wszystkie działające w regionie stałe kina i usłyszą o kilkudziesięciu, których już nie ma. Spotkają pracowników tych kin, przewodników i regionalistów, badaczy i animatorów kultury filmowej – i poznają ich historie. Spróbują regionalnych przysmaków. I oczywiście obejrzą filmy – na ekranach zagoszczą artyści wykonujący polską muzykę tradycyjną, i w ten sposób dziedzictwo filmowe spotka się z muzycznym.

Program

W czwartek 23 sierpnia o godzinie 19.30 w kieleckim kinie Fenomen pokazane zostaną: „Dziewice z ciortem” (1975) Piotra Szulkina i „Kapelmistrze” (2016) Tomasza Knittla, którym towarzyszyć będzie gawęda etnomuzykolożki i śpiewaczki Ewy Grochowskiej, a w sobotę 25 sierpnia o godzinie 20.00 we włoszczowskim kinie Muza „Panny smutne” (1995) Mariusza Grzegorzka i „Kapela ze Wsi Warszawa w podróży” (2006) Jana Sosińskiego. Z kolei w piątek 24 sierpnia o godzinie 19.00 działający przy Staszowskim Ośrodku Kultury teatr Syrena zaprasza na spektakl „Kino” poświęcony nieistniejącej już miejscowej świątyni X Muzy.

Wszystkie wydarzenia na trasie są darmowe i otwarte dla lokalnej publiczności. Organizatorzy zapraszają szczególnie osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami kinowymi.

Dotychczas Kinobus odwiedził województwa: podkarpackie (2015), zachodniopomorskie (2016) i lubelskie (2017). Pomysłodawcą imprezy i autorem tras jest Maciej Gil.

Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika, DKF Rozpięci oraz organizuje Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych. Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Projekt finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Patronem medialnym jest TVP Kultura. Partnerami organizacyjnymi są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wojewódzki Dom Kultury i kino Fenomen w Kielcach, Staszowski Ośrodek Kultury, Dom Kultury i kino Muza we Włoszczowie.

Więcej informacji: www.facebook.com/kinobuspl, www.kinobus.pl

Informacja prasowa


17.08.2018