Kinokozetka „Aquarius”: Każdy ma prawo wyboru

„Aquarius” w reżyserii Klebera Mendonçi Filho, z rewelacyjną Sonią Bragą, był punktem wyjścia do dyskusji w ramach cyklu pokazów filmowych Kinokozetka. Gospodarzami spotkania byli krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan. Organizatorem Kinokozetki jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Dajcie się porwać, bo to przepiękne dzieło. Nasza rozmowa nie będzie dotyczyła tylko artystycznej wartości filmu, ale przede wszystkim emocji podczas seansu. Zobaczycie, że każdy obejrzy trochę inny obraz, gdyż połowę  filmu widzimy na ekranie, druga połowa wyświetla się w nas” – mówił przed rozpoczęciem seansu Tomasz Raczek.

„Aquarius”

„Aquarius” Klebera Mendonçi Filho to niezwykle uniwersalna historia 70-letniej Clary, wdowy i emerytowanej krytyczki muzycznej (w tej roli Sonia Braga), która mieszka w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest właścicielką apartamentu w dwupiętrowym budynku zbudowanym w latach 40. Deweloper wykupił wszystkie mieszkania w bloku i rozpoczyna wojnę z ostatnią lokatorką. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać.

Dyskusja na temat granic wolności i prawa do indywidualnego wyboru

Bunt głównej bohaterki „Aquariusa” stał się podstawowym wątkiem dyskusji na temat granic wolności i prawa do indywidualnego wyboru. Tomasz Raczek zastanawiał się nad kwestią pokoleniową i różnicą w postawie dojrzałej kobiety i generacji jej dzieci.  „Czy chodziło jednak tylko o bunt” rozpatrywał Armen Mekhakyan. „Postawa Clary wynikała z doświadczenia walki z ciężką chorobą powodującą strach. W jej życiu nie było przyzwolenia na lęk”. Z tym spostrzeżeniem zgodziła się część widzów, mówiąc  o godności oraz wartości sentymentalnej mieszkania będącego od pokoleń własnością rodziny. Kobieta broni swojej autonomii i niezależności. Takie postawienie sprawy wzbudziło sprzeciw wśród osób z doświadczeniami nierównej batalii prowadzonej z deweloperem.  „Nie warto walczyć o sprawy materialne, to odbiło się na moim zdrowiu” usłyszeli zebrani.

Tomasz Raczek podjął interesującą kwestię indywidualnego i społecznego interesu lokatorów zamieszkujących posesje przeznaczone do innego wykorzystania. Niektórzy widzowie przyznali, że warto zrezygnować  z własnego przekonania na rzecz ogółu, inni jednak zarzucili deweloperowi nieuczciwość działań. „Nie tylko godność i upór są tu ważne, ale też prawo do wolnego wyboru” przyznał Mekhakyan. „Wybieramy, czy chcemy iść pod górę, czy wolimy schodzić ze wzgórza. To my sami podejmujemy decyzję”.

Film niejednoznaczny

„Aquarius” to film niejednoznaczny. Sytuacja materialna, ale również sprawność fizyczna Clary pozwoliła jej na sprzeciw wobec większego gracza. To pokazano w scenach przełamujących tabu – pożądania, seksualności i cielesności bohaterki. „Widzieliśmy elegancką, starszą kobietę. Gdy oglądałem Sonię Bragę, myślałem o polskiej aktorce, która mogłaby zagrać taką rolę. Wyobrażam sobie w tym filmie Helenę Norowicz, osiemdziesięcioletnią artystkę, a dziś podobno najstarszą modelkę w kraju. Piękno połączone jest syntetycznie z jej wiekiem” mówił Tomasz Raczek. Brazylijska aktorka, według krytyka, jak również wielu gości pokazu wyraziła mistrzostwo talentu w sposobie poruszania się, języku i modulacji głosem. „Cieszmy się życiem doczesnym, czerpiąc jak najwięcej dla siebie” podsumował dyskusję psycholog. Tomasz Raczek dodał, że warto również myśleć o interesie społecznym.

Widzowie wspólnie z krytykiem filmowym i psychologiem zgłębiali ukryte znaczenia filmu, ale w gruncie rzeczy mówili o sobie. To główna idea cyklu Kinokozetka, zawierającego wartość terapeutyczną.

Drugie spotkanie z cyklu Kinokozetka, podczas którego zaprezentowano film „Aquarius” Klebera Mendonçi Filho, odbyło się 23 czerwca 2017 roku w warszawskim kinie Kultura.

Informacja prasowa 

26.06.2017