"Kinopolis" - Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie

W dniach 3-6 listopada 2011 w Dublinie odbędzie się 6. edycja „Kinopolis” – Festiwalu Filmu Polskiego. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Promocja polskiej kultury przez film


Festiwal powstał z myślą o promowaniu kultury jednej z najliczniejszych mniejszości narodowych, zamieszkujących Irlandię. Wydarzenie wpisało się już w kulturowy krajobraz Zielonej Wyspy, przyciągając co roku nie tylko Irlandczyków i Polaków, ale również Czechów, Rosjan, Hiszpanów, Włochów i Japończyków przebywających w Dublinie.


Na początek „1920. Bitwa warszawska”


Tegoroczny „Kinopolis” rozpocznie projekcja filmu „1920. Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Gościem inauguracji będzie aktor Łukasz Garlicki. Z publicznością festiwalową spotkają się również reżyser i animator Tomasz Bagiński oraz aktorka Roma Gąsiorowska. W repertuarze festiwalu znalazło się 8 filmów fabularnych i 7 animacji. Pokazy odbędą się w dwóch dublińskich kinach – Cineworld oraz Irish Film Institute.

Festiwal współfinansowany przez PISF


Organizatorami wydarzenia są Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni oraz Ambasada RP w Dublinie. Partnerami projektu są Filmoteka Narodowa, Ballyfermont College of Further Education oraz Irlandzka Szkoła Animacji. Patronat medialny sprawują: irlandzka telewizja RTE, stacja radiowa 4FM oraz magazyn Film Ireland. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.kinopolis.com.pl.

 

Informacja prasowa

27.10.2011