Kinopolis. Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie

Od 20 do 25 października będzie trwał Festiwal Filmu Polskiego. Kinopolis w Dublinie Jest to piąta edycja imprezy, która powstała z myślą o promowaniu kultury jednej z najliczniejszych mniejszości narodowych, zamieszkujących Irlandię. Wydarzenie wpisało się w kulturowy krajobraz Zielonej Wyspy, przyciągając co roku nie tylko Irlandczyków i Polaków, ale też Czechów, Rosjan, Hiszpanów, Włochów i Japończyków, mieszkających w Dublinie.

 

Tegoroczny festiwal Kinopolis zainauguruje projekcja Rewersu w reżyserii Borysa Lankosza. W gali otwierającej festiwal wezmą udział znane i cenione postaci irlandzkiej kinematografii – Lenny Abrahamson reżyser filmu Stacja obsługi (Garage), nagrodzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Artystycznych w Cannes (2007) oraz operatorka zdjęć i producentka Cate McCullough. Gościem z Polski będzie Włodzimierz Niderhaus – dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie. W repertuarze Kinopolis znalazło się 9 filmów fabularnych, 5 filmów dokumentalnych, 1 film nowelowy i 9 filmów krótkometrażowych. Z publicznością festiwalową spotkają się Feliks Falk, Roma Gąsiorowska i Marcin Koszałka.

 

Organizatorami wydarzenia są Pomorska Fundacja Filmowa i Ambasada RP w Dublinie. Impreza odbywa się dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Festiwal sponsoruje firma Tesco Mobile. Kinopolis partnerują dublińskie kino Cineworld i D-Light Studio, Instytut Adama Mickiewicza, Filmoteka Narodowa, Fundacja Ad Arte, a także firma Reads. Patronat medialny sprawuje irlandzka stacja radiowa 4FM.

 

Więcej informacji: www.kinopolis.com.pl.

 

Informacja prasowa

19.10.2010