Kinoteka Stockholm - nowy festiwal filmowy

Na przełomie października i listopada w Sztokholmie odbędzie się pierwsza edycja interdyscyplinarnego festiwalu filmów polskich Kinoteka www.kinoteka.se organizowanego przez Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z PISF oraz licznymi partnerami miejscowymi.

 

Program Kinoteki, której głównym organizatorem jest Instytut Polski w Sztokholmie, obejmuje przegląd zarówno współczesnego polskiego kina, jak i filmów powstałych przed rokiem 1989. Polskie filmy pokazywane będą w kilku sztokholmskich kinach (m.in. Kino Sture, Zita i Bio Rio) oraz we współpracy z istniejącymi już festiwalami (m.in. Festiwalem Filmów Animowanych FIA i Betting on Shorts).

 

Kinotekę 8 października zainauguruje najnowszy film Xawerego Żuławskiego „Wojna polsko-ruska” nagrodzony Srebrnym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po premierze odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Kinoteka Sztokholm podzielona jest na trzy bloki tematyczne:

  • Przed rokiem 1989 – retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy organizowana we współpracy ze Szwedzkim Instytutem Filmowym.
  • Indywidualiści – najnowsze filmy najbardziej oryginalnych reżyserów polskich, m.in. Małgorzaty Szumowskiej, Jerzego Skolimowskiego i Krzysztofa Krauze.
  • Eksperyment – polskie video-art, m.in filmy Karola Radziszewskiego oraz polskie filmy animowane (w tym szwedzka premiera najnowszego filmu Tomasza Bagińskiego, „Kinematograf”).

Z festiwalem Kinoteka Sztokholm związana też będzie wielka niespodzianka muzyczno-wizualna, czyli DJ Maceo Wyro, kino nieme i Pola Negri, polska gwiazda Hollywood. W czasie trwającego kilka tygodni festiwalu odbywać się też będą panele i wykłady na temat polskiego filmu, w tym polsko-czesko-szwedzka dyskusja na temat warunków dla rozwoju kina niezależnego w Europie Środkowo-Wschodniej po roku 1989, moderowana przez jednego z najciekawszych szwedzkich krytyków filmowych, Hynka Pallasa.

 

Kinoteka Sztokholm jest szwedzką edycją odbywającego się w Wielkiej Brytanii festiwalu pod tą samą nazwą koordynowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Partnerami Instytutu Polskiego przy organizacji imprezy są m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Cinemateket, sztokholmski festiwal filmów animowanych FIA, Sturebiografen i kino Zita.

 

Więcej informacji:

 

Kinoteka Sztokholm (oficjalna strona festiwalu, dostępna w języku szwedzkim oraz polskim): www.kinoteka.se.

 

Instytut Polski w Sztokholmie: www.polskainstitutet.se.

 

Informacja prasowa

 


24.09.2009