Klasyka kina w Warszawie

Obok najnowszych produkcji filmowych w programie tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazła się zrekonstruowana kopia filmu „Bitwa o Algier” z 1966 roku. Film pokazywany jest w ramach sekcji Pokazy Specjalne. WFF jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Klasyka kina na jednym z największych ekranów w Polsce

Pokaz filmu Gillo Pontecorvo odbył się w największej Sali Multikina Złote Tarasy. Widzów przywitał dyrektor festiwalu Stefan Laudyn, dziękując również za przybycie przedstawicielom Ambasady Algierii. – Mamy dzisiaj wieczorem w programie film, który ma co prawda 45 lat, ale wielu ludzi uważa, że to jeden z najlepszych filmów, jakie w ogóle nakręcono – mówił dyrektor WFF, przedstawiając głównego gościa pokazu – światowego dystrybutora filmu, Juliusza Kędzierskiego z firmy VBF Ltd.

Amerykański odbiór „Bitwy o Algier”

– Mam nadzieję, że film zrobi wrażenie. W różnych krajach jest różne podejście do tego filmu. W Stanach Zjednoczonych jest pokazywany prawie w każdej szkole i jest w kinach praktycznie co tydzień (…). Z powodu sposobu, w jaki nakręcono ten film, który państwo będą mogli obejrzeć, w roku 2004 był to najpopularniejszy film pokazywany w Iraku, gdzie oglądano go jako film szkoleniowy. Pan Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa, powiedział, że jest to film, który każdy powinien obejrzeć. Ten film jest szczególny również z powodu pewnej równowagi w podejściu do obu stron konfliktu – powiedział Juliusz Kędzierski, zapraszając na dyskusję po filmie.

Inspiracja dla współczesnych reżyserów

Film Gillo Pontecorvo, opowiadający o konflikcie algiersko-francuskim, w którym zagrali autentyczni bohaterowie tamtych wydarzeń, do dziś inspiruje wielu filmowców. Za istotny i inspirujący uważają go m.in. tacy reżyserzy jak Spike Lee, Ken Loach, Paul Greengrass czy Steven Soderbergh. – Ostatnio „Bitwa o Algier” pojawiła się w formie porównań albo odniesień w recenzjach takich filmów jak „Avatar”, „Baader-Meinhof” (…), „Che”, „Gomorra”, czy „Dystrykt 9” – przeczytamy w katalogu WFF.

6 najważniejszy film w historii kina

Po seansie widzowie pytali o wcześniejsze pokazy filmu w Polsce, kontrowersje związane z odbiorem filmu we Francji i wpływ obrazu na kino współczesne. Dystrybutor opowiadał także o finansowaniu filmu przez rząd Algierii oraz o nominacjach „Bitwy o Algier” do Oskara. Co bardzo rzadkie, film nominowany był dwukrotnie – w 1967 jako najlepszy obraz obcojęzyczny, natomiast w 1969 za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. Film w 1966 roku otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. W 2010 roku angielski magazyn „Empire” uznał „Bitwę o Algier” za 6 najważniejszy film w historii kina.

Więcej informacji o pokazach „Bitwy o Algier” podczas WFF: www.wff.pl.

 

Od wielu lat w ramach WFF można oglądać klasykę światowego kina. W trakcie poprzednich edycji w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się m.in. retrospektywy takich twórców jak François Truffaut, Otar Iosseliani czy Ventura Pons. Osobne prezentacje miały m.in. kinematografie Niemiec czy Norwegii.

 

27. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego potrwa do 16 października 2011. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Marta Sikorska

12.10.2011