Klasyka polskiego kina w Wielkiej Brytanii

Od 8 kwietnia do 28 maja w ramach 13. Festiwalu Kinoteka w Londynie pokazane będą polskie filmy z serii Martin Scorsese prezentuje arcydzieła polskiego kina. W dniach 10 kwietnia – 17 czerwca przegląd zaprezentowany zostanie również w kinie Filmhouse w Edynburgu.

Polskie filmy wybrane przez Martina Scorsese

„Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” to specjalna retrospektywa zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina, przygotowana przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese. Do tej pory retrospektywa obecna była w kinach m.in. w USA i Kanadzie. Wszystkie filmy pokazywane w ramach wydarzenia poddane zostały rekonstrukcji cyfrowej.

24 filmy w przeglądzie

W ramach przeglądu w Londynie i Edynburgu pokazane zostaną filmy: „Barwy ochronne”, „Iluminacja” oraz „Constans” Krzysztofa Zanussiego, „Ostatni dzień lata” i „Salto” Tadeusza Konwickiego, „Eroica” Andrzeja Munka, „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Wesele”, „Ziemia obiecana” oraz „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Pociąg”, „Matkę Joannę od aniołów” oraz „Austerię” Jerzego Kawalerowicza, „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa, „Walkower” Jerzego Skolimowskiego, „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna, „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland, „Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego.

Więcej informacji o wydarzeniu w Londynie na stronie: whatson.bfi.org.uk.

Więcej informacji o pokazach w Edynburgu na stronie: filmhousecinema.com.

09.03.2015