"Klezmer" w konkursie głównym na festiwalu w Pekinie

„Klezmer” – fabularny debiut w reżyserii Piotra Chrzana zostanie pokazany w konkursie głównym 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pekinie, który odbędzie się w dniach 16-23 kwietnia 2016.

„Klezmer”

Akcja filmu rozgrywa się w letni dzień 1943 roku, na prowincji okupowanej Polski. Grupa młodych ludzi wybrała się do lasu zbierać szyszki i chrust na opał. Rozmawiają, śmieją się, flirtują, snują plany na przyszłość. Jednak ten dzień nie będzie przebiegał jak się tego spodziewali. Pewne zdarzenie będzie miało dramatyczny wpływ na ich losy.

Fabularny debiut Piotra Chrzana

Reżyserem i autorem scenariusza jest Piotr Chrzan. Autorem zdjęć jest Sylwester Kaźmierczak. Producentem filmu jest Human Power. W filmie wystąpili: Lesław Żurek, Szymon Nowak, Weronika Lewoń, Dorota Kuduk, Kamil Przystał, Filip Kosior, Ewa Jakubowicz, Rafał Maćkowiak, Marek Kasprzyk, Bartosz Turzyński, Jacek Kwiecień.

Światowa premiera na Venice Days

Światowa premiera filmu „Klezmer” odbyła się w ramach Venice Days – Giornate degli Autori – konkursowej sekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Debiut Piotra Chrzana był również prezentowany m.in. na na 46. Indyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym na Goa, 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 20. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, 39. MFF w Göteborgu. Film otrzymał aż 4 nagrody na 13. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej (Grand Prix, za najlepszy scenariusz, dla najlepszej aktorki – Dorota Kuduk oraz za najlepszą muzykę i dźwięk – Franciszek Kozłowski).

Pozostałe polskie produkcje w programie MFF w Pekinie

W tym roku w programie festiwalu znalazły się również takie polskie produkcje i koprodukcje z polskim udziałem jak: „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Intruz” Magnusa von Horna, „Zud” Marty Minorowicz oraz „Pod elektrycznymi chmurami” Aleksieja Germana jr i „Islandzka opowieść” („Hrútar”/”Rams”) w reżyserii Grímura Hákonarsona.

Oficjalna strona festiwalu w Pekinie: www.bjiff.com.

06.04.2016