"Klezmer" w sekcji konkursowej Venice Days

„Klezmer” – fabularny debiut w reżyserii Piotra Chrzana zostanie pokazany w konkursie 12. edycji Venice Days (Giornate degli Autori), podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który odbędzie się w dniach 2-12 września 2015.

„Klezmer”

Akcja filmu rozgrywa się w letni dzień 1943 roku, na prowincji okupowanej Polski. Grupa młodych ludzi wybrała się do lasu zbierać szyszki i chrust na opał. Rozmawiają, śmieją się, flirtują, snują plany na przyszłość. Jednak ten dzień nie będzie przebiegał jak się tego spodziewali. Pewne zdarzenie będzie miało dramatyczny wpływ na ich losy.

Fabularny debiut Piotra Chrzana

Reżyserem i autorem scenariusza jest Piotr Chrzan. Autorem zdjęć jest Sylwester Kaźmierczak. Producentem filmu jest Human Power. W filmie wystąpili: Lesław Żurek, Szymon Nowak, Weronika Lewoń, Dorota Kuduk, Kamil Przystał, Filip Kosior, Ewa Jakubowicz, Rafał Maćkowiak, Marek Kasprzyk, Bartosz Turzyński, Jacek Kwiecień.

Venice Days

Venice Days – Giornate degli Autori to sekcja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, w ramach której prezentowane są filmy z całego świata. Pokazom towarzyszą konferencje prasowe i spotkania z twórcami. Filmy, które biorą udział w konkursie (w tym roku 11 tytułów) mają szansę na zdobycie Venice Days Award (20 000 euro), Label Europa Cinemas, która wiąże się ze wsparciem dystrybucyjnym filmu oraz Nagrody Publiczności. Produkcje debiutantów mogą się ubiegać o Lwa Przyszłości, czyli nagrodę im. Luigiego De Laurentiisa. Jej laureat otrzyma 100 tysięcy euro.

W ramach sekcji Venice Days prezentowane były trzy filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: w 2007 roku „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego (Nagroda Europa Cinemas Label dla Najlepszego Filmu Europejskiego), w 2008 roku „Rysa” Michała Rosy i w 2010 roku „Ki” Leszka Dawida.

Widz kina Muza w jury Venice Days

W tym roku filmy pokazywane w ramach sekcji Venice Days będzie oceniał m.in. widz Kina Muza w Poznaniu – Łukasz Raszewski. W projekcie „28 Times Cinema” uczestniczą widzowie z kin z całej Europy, rekomendowani przez kino w swoim mieście. Przewodniczącym jury oceniającym filmy w sekcji konkursowej Venice Days będzie laureat pierwszej edycji Venice Days Award – francuski reżyser Laurent Cantet. 

Pełna lista filmów Venice Days 2015 na stronie: www.venice-days.com.

Paulina Bez

24.07.2015