Koalicja dla Edukacji Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza na konferencję prasową poświęconą inauguracji „Koalicji dla Edukacji Filmowej”, która odbędzie się 19 września 2011 o godz. 11.00 w warszawskim kinie Kultura.

 

„Koalicja dla Edukacji Filmowej” to porozumienie instytucji, organizacji pozarządowych i szkół wyższych działających w obszarze edukacji kulturalnej i kształcenia pedagogicznego na rzecz edukacji filmowej dzieci i młodzieży.

 

Misją Koalicji jest przybliżenie wspólnymi siłami młodym ludziom i osobom, które z nimi pracują, w atrakcyjny i nowatorski sposób, zagadnień praktycznych, teoretycznych i historycznych związanych z filmem.

 

Inicjatorem powstania „Koalicji dla Edukacji Filmowej” jest PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, który od 2009 roku prowadzi specjalny program edukacji filmowej w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – „Filmoteka Szkolna”.

 

Do tej pory do Koalicji przyłączyły się następujące organizacje: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Warszawska Szkoła Filmowa, Szkoła Wajdy, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Generator, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Centralny Gabinet Edukacji Filmowej.

 

Do zawiązania Koalicji doszło po przeprowadzeniu na zlecenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, specjalnego badania wśród nauczycieli na temat edukacji filmowej w polskich szkołach, z którego wynika, że jej kondycja jest w złym stanie, pomimo istnienia i działania wielu pozaszkolnych programów edukacyjnych.

 

Stworzenie „Koalicji dla Edukacji Filmowej” jest działaniem mającym zwrócić uwagę na ogromne znaczenie edukacji filmowej i usprawnić proces jej włączania w szkolne programy nauczania.

 

Podczas konferencji, w której wezmą udział przedstawiciele organizacji tworzących Koalicję, zostaną przedstawione dokładnie jej idea, misja i cele. Zostanie zaprezentowany również raport pokazujący słabą kondycję edukacji filmowej w polskich szkołach.

 

Informacji w sprawie konferencji i Koalicji udzielają Agata Sotomska: agata.sotomska@pisf.pl, tel. 22 42 10 559 i Paulina Bez: paulina.bez@pisf.pl, tel. 22 42 10 189, tel. 663-034-466.

 

Akredytacje dla dziennikarzy i fotoreporterów prosimy zgłaszać na adres: paulina.bez@pisf.pl lub telefonicznie 22 42 10 189.

15.09.2011