"Kobieta z piątej dzielnicy" w kinach

28 września na ekrany polskich kin wchodzi „Kobieta z piątej dzielnicy” – koprodukcja francusko-polsko-brytyjska w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, którą współfinansuje PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kobieta z piątej dzielnicy

Amerykański pisarz Tom Ricks, chcąc zatrzeć złe wrażenie po skandalu, przez który stracił pracę, przenosi się z USA do Paryża. Robi to również po to, żeby być bliżej córki, która przeprowadziła się tam wraz z matką. Ma nadzieję, że przyjęcie posady nocnego stróża i spokój w nocy pozwoli mu skupić się na pisaniu nowej powieści. Nagły zwrot w jego życiu przyniesie romans z Margit, która wyznacza dziwne zasady ich spotkań.

Międzynarodowa koprodukcja

Film jest wynikiem współpracy twórców z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. Twórcą scenariusza i reżyserem filmu jest Paweł Pawlikowski – polski reżyser mieszkający w Wielkiej Brytanii, znany z takich filmów jak „Lato miłości” czy „Ostatnie wyjście”. Za zdjęcia do filmu odpowiada Ryszard Lenczewski. Główne role w filmie zagrali Ethan Hawke (Tom Ricks), Kristin Scott Thomas (Margit) i Joanna Kulig (Ania). Obraz został wyprodukowany przez Haut et Cort, SPI Film Studio i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Adaptacja powieści

Scenariusz filmu oparty został na powieści Douglasa Kennedy’ego „The Woman in the Fifth”. Światowa premiera filmu odbyła się 11 września 2011 podczas festiwalu filmowego w Toronto. Polskim dystrybutorem filmu jest SPI Film Studio.

03.09.2012