Kolejna nagroda dla "Hanoi-Warszawa"

Na zakończonym 7 listopada 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus w Niemczech, poświęconym filmom z Europy Środkowej i Wschodniej, film „Hanoi – Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz otrzymał specjalną nagrodę EY 2010 przyznawaną z okazji Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Film został wyprodukowany w ramach programu „30 minut” koordynowanego przez Studio Munka, w koprodukcji z Kino Polska.

 

Film „Hanoi-Warszawa” porusza problem społecznego wykluczenia i jury doceniło ukazanie tego skomplikowanego tematu, poprzez portret bohaterki, młodej Wietnamki usiłującej w obcym kraju odnaleźć drogę do ukochanego. Sama reżyserka tak wyjaśnia wybór tematu: – Film jest zbudowany na podstawie przerażających opowieści zasłyszanych od przemycanych do Polski imigrantów. Te historie były kiedyś udziałem Polaków szukających lepszego życia na zachodzie Europy. Pomyślałam, że teraz my jesteśmy w tym lepszym świecie i nie chcemy zauważać innych, którzy do niego dążą.

 

Przedstawicielka jury Carsten Lietz podkreślała: nominowane filmy udowodniły, że kino może być żywym narzędziem w walce z ubóstwem i wykluczeniem.

 

Debiut Katarzyny Klimkiewicz miał swoją premierę na 35. FPFF w Gdyni, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną w Konkursie Młodego kina. Zdobył także Małego Jantara na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, Nagrodę za Najlepszy Film w sekcji Młodych Filmowców na Batumi Arthouse Film Festival w Gruzji i zdobywa kolejne nagrody i wyróżnienia.

To także jeden z 14 filmów krótkometrażowych nominowanych w tym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Więcej informacji o nagrodzonym filmie na www.hanoi-warsaw.com.

08.11.2010