Kolejna nagroda dla „Mlecznego brata”

Krótkometrażowy film „Mleczny brat” Vahrama Mkhitaryana zdobył kolejną nagrodę na międzynarodowym festiwalu.

Nagroda za najlepszą reżyserię

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Mleczny brat” Vahrama Mkhitaryana zdobył nagrodę Lessinia d’Argento podczas zakończonego 30 sierpnia 21. Film Festival Della Lessinia. Festiwal zainicjowany w 1995 roku poświęcony jest filmom krótkometrażowym, dokumentalnym i pełnometrażowym o życiu w górach, związanych z tym historii i pielęgnowanych tradycji.

Wyjątek dla polskiego filmu

Jak podaje Szkoła Wajdy nagrodę Lessinia d’Argento zdobywają tylko twórcy filmów pełnometrażowych, jednak w tym roku jury festiwalu postanowiło zrobić wyjątek i nagrodziło krótkometrażowego „Mlecznego brata”. Wcześniej film zdobył nagrody m.in. na festiwalach w Krakowie, Koszalinie, Erywaniu, Gdyni, Bratysławie, Komárom i Angers.

Film zrealizowany w ramach programu „30 Minut”

Jest to opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka noszonego przez jego matkę. Niestety poród kończy się śmiercią noworodka, a chłopiec przeżywa ogromne rozczarowanie. By ulżyć cierpiącej matce, wuj Razmik przynosi nowo narodzone jagnię, które zamiast niemowlęcia żywić ma się produkowanym przez kobiecy organizm mlekiem. Początkowo nie rozumiejący tej dziwnej sytuacji Seto nienawidzi zwierzęcia, ale z czasem zaprzyjaźnia się ze swoim „mlecznym bratem”. Jagnię jednak dorasta i zapada decyzja o jego powrocie do stada. Seto po raz drugi musi zmierzyć się z traumą utraty rodzeństwa. Film powstał w ramach programu „30 Minut”, realizowanego przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem i producentem wykonawczym jest Wajda Studio. Koproducentami filmu są MX35 oraz Hy Pictures z Armenii.

21. Film Festival della Lassinia odbywał się w dniach 22-30 sierpnia 2015 w miejscowości Bosco Chiesanuova we Włoszech.

Więcej informacji: www.facebook.com/wajdaschool lub www.ffdl.it/en.

01.09.2015