Kolejna nagroda dla filmu Hanny Polak

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Nadejdą lepsze czasy” w reżyserii Hanny Polak został po raz kolejny doceniony za granicą.

Nagroda specjalna jury dla Hanny Polak

Podczas 24. festiwalu Hot Springs Nagrodę Specjalną Jury (Special Jury Recognition Award) dla filmu dokumentalnego otrzymała Hanna Polak za współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Nadejdą lepsze czasy”.

Kolejna zagraniczna nagroda

Nagroda na Hot Springs jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla obrazu Hanny Polak. Film otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu IDFA, Grand Prix na Art Doc Festival w Moskwie, Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Zagranicznych na Dok.Fest w Monachium, Nagrodę Specjalną Jury na Zagreb Dox, Alpe Adria Cinema Award na MFF w Trieście dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Valetta Film Festival.

Zbiórka na kampanię oscarową na Kickstarter

Film walczy o nominację do Oscara, a jego starania można wesprzeć finansowo przez platformę Kickstarter. Zbiórka funduszy potrwa do końca października. Przypomnijmy, że film Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego „Dzieci z Leningradzkiego” był w 2005 roku nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

„Nadejdą lepsze czasy”

Akcja filmu rozgrywa się na największym wysypisku śmieci w Europie, które ma wysokość siedemnasto-piętrowego budynku i ponad dwa kilometry długości. Jest to otoczony murem obszar, na teren którego nikt nie może się przedostać – z wyjątkiem śmieciarek, które wjeżdżają i wyjeżdżają z przerażającą regularnością robota. Swałka to „zakazane terytorium”- ogromne, bezkresne. A jednak nie tylko śmieciarki przenikają na ten ogrodzony teren – żyją tu ludzie, jest ich około tysiąca: najuboższa, pozbawiona wszelkich środków do życia grupa społeczna Rosji. Swałka jest ich ostatnim miejscem przeznaczenia, jedynym schronieniem, ostatnim przystankiem przed jedyną ostatnią opcją – śmiercią.

Jedenastoletnia Jula, bohaterka filmu, jest jedną z nich. Odgrodzona płotem z betonu od reszty świata, oficjalnie nie istnieje. Jula dorasta w świecie nędzy i rozkładu. Jednak, jak każda dorastająca dziewczynka, Julia marzy, śmieje się i zakochuje, maluje włosy i robi makijaż żeby pięknie wyglądać. Żartuje, słucha muzyki, czyta czasopisma wyciągnięte ze sterty śmieci, aby wiedzieć, co dzieje się w zewnętrznym świecie – świecie, o którym może tylko pomarzyć, na który tylko może spojrzeć z daleka, z ogromnej góry śmieci, która jest jej domem. Piękne i pełne kolorowych świateł miasto kusi z daleka. Światła i reklamy Moskwy, błyszczą, lśnią swoim bogactwem i mrugają bezczelnie do odartych ze wszystkiego mieszkańców wysypiska. Ludzie po tej stronie płotu mogą sobie tylko pomarzyć o normalnym życiu. I marzą. Marzą o szczęściu i normalności, które zdają się wciąż czekać na nich na wyciągnięcie ręki, po drugiej stronie płotu. Jula ma tylko jedno marzenie: wyrwać się z wysypiska.

Film ze wsparciem PISF

Film „Nadejdą lepsze czasy” jest polsko-duńską koprodukcją. Producentami filmu są Hanna Polak Films oraz Danish Documentary Production. Koproducentem filmu jest HBO Europe. Film był prezentowany podczas pierwszej edycji Docs to go! w Krakowie. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polska premiera kinowa 27 listopada

Film „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak wejdzie na ekrany polskich kin 27 listopada 2015. Dystrybutorem obrazu jest Against Gravity.

Oficjalna strona filmu: somethingbettertocomethemovie.com.

Strona filmu na platformie Kickstarter: www.kickstarter.com.

19.10.2015