Kolejne nagrody dla filmu „Dotknięcie Anioła”

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ,przejmujący dramat dokumentalny „Dotknięcie Anioła” (Touch of an Angel) w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego potrójnie nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Ramsgate w Wielkiej Brytanii.

Kolejne nagrody dla filmu Marka Tomasza Pawłowskiego

Film dokumentalny Marka Tomasza Pawłowskiego zdobył w Wielkiej Brytanii nagrody jury dla najlepszego filmu dokumentalnego, za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności. Ta ostatnia jest kolejnym potwierdzeniem, jak mocno opowieść bohatera filmu Henryka Schoenkera, mimo bariery językowej, trafia do widzów na całym świecie.

Długa droga festiwalowa filmu

Jak możemy przeczytać w informacji prasowej „«Dotknięcie Anioła» jest żywym dowodem na to, jak dziwne potrafią być koleje filmu. Początkowo był przyjmowany z wielką nieufnością , nie tylko ze względu na kontrowersyjną i trudną wymowę historii bohatera Henryka Schoenkera, ale również z uwagi na nowatorski język artystyczny filmu, który reżyser Marek Tomek Pawłowski rozwijał przez kilka lat, eksperymentując z aktorem i fotografią archiwalną. Już w filmie «Uciekinier» przenikające się światy – współczesny i przeszły – robiły na widzu duże wrażenie. Ta podróż w czasie przyniosła i tamtej historii wiele nagród na całym świecie. Jednak to «Dotknięcie Anioła», wizualnie współtworzone z grafikiem Robertem Manowskim, okazało się nie tylko dużym sukcesem polskiego kina dokumentalnego, ale również przykładem subtelnej edukacji międzynarodowej. Henryk Schoenker, syn ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, jedyny świadek na świecie wydarzeń Biura Emigracji Żydów do Palestyny w 1939 roku, a także wielu innych ważnych wątków historii polskiej i światowej, został przyjęty przez setki tysięcy ludzi w różnych kulturach. Jego mistyczna, emocjonalna, prawdziwa w każdym detalu opowieść przewalczyła wiele stereotypów i poruszyła cały świat. Film walczył o Oscara dla filmu dokumentalnego w roku 2015 i począwszy od tego czasu stał się ważnym ambasadorem polskiego kina, zdobywając prawie 40 nagród. W najbliższych miesiącach film stanie w konkursowe szranki na festiwalach w Portugalii i Anglii”.

„Dotknięcie Anioła” jest polsko-niemiecką koprodukcją Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, programu Media Kreatywnej Europy oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wiodącą producentką jest Małgorzata Walczak Zoyda Art Production.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Telewizyjny w Ramsgate w Wielkiej Brytanii odbył się w dniach 15-18 marca 2018 roku.

Strona producenta: www.zoyda.pl.

Informacja prasowa


23.03.2018

Galerie zdjęć