"Komunia" nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej

4 listopada w Sewilli ogłoszono nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Wśród 5 najlepszych filmów dokumentalnych z całej Europy znalazła się współfinansowana przez PISF „Komunia” Anny Zameckiej.

Polski film wśród 5 najlepszych

Rozwijana podczas realizowanego w Szkole Wajdy kursu dokumentalnego DOK PRO „Komunia” Anny Zameckiej uzyskała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej obok filmów Siergieja Łoźnicy („Austerlitz”), Guido Hendrikxa („Obcy w raju”), Luciji Stojevic („La Chana”) i Tonislava Hristova („Dobry listonosz”).

Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Anna Zamecka, decydując się na realizację „Komunii”, zdradziła w jednym z wywiadów, że motywacją do zrobienia tego projektu były jej osobiste przeżycia. „Jest w Oli sporo mnie. Oczywiście, to nie są moje doświadczenia, ale w filmie zawarłam wiele emocjonalnych obrazów z własnego życia. Dlatego nie potrafiłabym nakręcić tego filmu z dystansem i na chłodno. Interesowała mnie sytuacja dziecka, które musi gwałtownie dorosnąć, przejmuje odpowiedzialność za innych. Ola i Nikodem w «Komunii» tworzą w zasadzie jedną, bliską mi postać. Chodziło o potrzebę przerobienia czegoś własnego i bardzo trudnego. Komunia mnie oczyściła, razem z bohaterami przeszłam długi proces”, mówi w rozmowie z Dimitrą Kouzi.

„Komunia” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej, wyprodukowany przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Dokument był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorką zdjęć do filmu jest Małgorzata Szyłak, a za montaż odpowiedzialni byli Agnieszka Glińska, Anna Zamecka i Wojciech Janas.

Film trafił do polskich kin 25 listopada 2016 r. Polskim dystrybutorem „Komunii” jest firma Aurora Films. Za światową dystrybucję filmu odpowiada firma CAT&Docs.

Kino nagradzane na całym świecie

„Komunia” ma już na swoim koncie takie wyróżnienia, jak chociażby Nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Silver Eye w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Listapad w Mińsku. Ponadto debiut Anny Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOK.fest w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii. Film jest również laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orła 2017” w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny.

Więcej informacji o filmie: www.facebook.com/communionthemovie.

Marta Sikorska

04.11.2017