„Komunia” wygrywa Tydzień Krytyki Filmowej w Locarno

Trzeci rok z rzędu polski film wygrywa sekcję Tydzień Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Tym razem zwyciężyła Anna Zamecka filmem „Komunia”.

Polski dokument najlepszym filmem sekcji La Semaine de la Critique

W tym roku w konkursowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) wśród 7 produkcji z całego świata znalazły się dwa filmy dokumentalne współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Komunia” Anny Zameckiej oraz „Mnich z morza” Rafała Skalskiego.

Dwa lata temu najlepszym filmem sekcji ogłoszono dokument muzyczny o Eugeniuszu Rudniku „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. W roku 2015 sekcję wygrali „Bracia” Wojciecha Staronia.

„Komunia”

Czternastoletnia Ola „dorosła”, kiedy mama wyprowadziła się z domu. Ola sama musiała zająć się domem i bratem, który wierzy, że jest szympansem i że pewnego dnia wyrośnie mu sierść i mocne pazury. Oli zależy, by autystyczny brat był ‚normalnym chłopcem’ i jak inne dzieci poszedł do Pierwszej Komunii; żeby u nich też był rodzinny obiad i prezenty. Ale komunijna uroczystość to dla Oli  przede wszystkim okazja do dawno wymarzonego spotkania z mamą. Obiecała, że przyjedzie.

Anna Zamecka – absolwentka antropologii kultury i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała na Wydziale Filmu i Mediów na Uniwersytecie Kopenhaskim. Ukończyła wiele kursów i programów dla twórców filmowych. „Komunia” (roboczy tytuł „Kiedy wrócisz”) jest jej pełnometrażowym debiutem. Producentem filmu jest firma Otter Films. Koproducentami filmu są HBO Polska, Wajda Studio i MX35. Autorką zdjęć jest Małgorzata Szyłak.

La Semaine de la Critique

La Semaine de la Critique w Locarno od 1990 roku prezentuje filmy dokumentalne, a także prowadzi podczas festiwalu debatę nad możliwościami i granicami w twórczości współczesnych dokumentalistów. Ta niezależna festiwalowa sekcja działa pod patronatem Szwajcarskiego Związku Krytyków Filmowych we współpracy z dyrektorem i organizatorami MFF w Locarno.

Więcej informacji o sekcji La Semaine de la Critique na stronie www.semainedelacritique.ch.

69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno odbył się w dniach 3-13 sierpnia 2016.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie: www.pardolive.ch.

13.08.2016