"Komunia" wygrywa w Trieście

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej, wygrał konkurs filmów dokumentalnych na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Trieście.
Decyzją widzów 28. MFF w Trieście „Komunia” Anny Zameckiej została nagrodzona Alpe Adria Cinema Award dla najlepszego filmu dokumentalnego. Polski film został uznany za najlepszy spośród 11 tytułów konkursowych. Warto dodać, iż w 2015 r. najlepszym filmem dokumentalnym festiwalu w Trieście wybrano „Nadejdą lepsze czasy” („Something better to come”) w reżyserii Hanny Polak.

„Komunia”

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem Nikodemem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć w całość rodzinę, która nie działa – jak wybrakowany mebel. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. „Komunia” Anny Zameckiej odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Debiut z wieloma nagrodami na koncie

„Komunia” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej, wyprodukowany przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Dokument był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorką zdjęć do filmu jest Małgorzata Szyłak. Film miał swoją światową premierę na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie został wybrany najlepszym filmem sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique). Film Anny Zameckiej nagrodzono również na festiwalach w Warszawie, Jihlavie, Mińsku, Lipsku i Bratysławie. Obraz od 25 listopada można oglądać w polskich kinach, jego dystrybutorem jest firma Aurora Films.  

Warto dodać, iż w ramach warsztatów oraz prezentacji When East Meets West towarzyszących festiwalowi nagrodę Flow Digital Cinema Award otrzymał projekt dokumentalny „Biegacze” Łukasza Borowskiego.  

Więcej informacji o 28. MFF w Trieście: www.triestefilmfestival.it.

Marta Sikorska

30.01.2017