"Komunia" z nagrodą Silver Eye w Jihlavie

„Komunia” Anny Zameckiej otrzymała nagrodę Silver Eye przyznawaną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.

„Pełne dyscypliny podejście do sztuki filmowej”

„Komunia” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Anny Zameckiej, wyprodukowany przez Otter Films, Wajda Studio oraz HBO Europe, z producentem wspierającym MX35. Dokument był współfinansowany przez PISF i otrzymał już nagrody m.in. na festiwalach w Locarno i Warszawie.

Film otrzymał nagrodę Silver Eye dla Najlepszego Dokumentu Pełnometrażowego na zakończonych targach filmu dokumentalnego East  Silver, odbywających się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie – najważniejszej imprezie poświęconej dokumentowi w regionie.

W uzasadnieniu Jury czytamy: „Postanowiliśmy nagrodzić film, który jednogłośnie zrobił na nas ogromne wrażenie swoją siłą i pełnym dyscypliny podejściem do sztuki filmowej. Film ukazuje świat dysfunkcyjnych relacji międzyludzkich, a w jego centrum młodą dziewczynę, która niesie ciężar niewłaściwych wyborów swoich najbliższych. Postanowiliśmy nagrodzić młodą reżyserkę, utalentowany, nowy głos, który już pozostawił swój ślad w dokumentalnym krajobrazie”.

Polskie filmy wielokrotnie otrzymywały nagrody Silver Eye. W zeszłym roku wyróżnienia te otrzymały „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka oraz „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek.

„Komunia”

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć w całość rodzinę, która nie działa – jak wybrakowany mebel. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. „Komunia” Anny Zameckiej odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość. 

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie odbywał się w dniach 25-30 października 2016.

Na podstawie informacji prasowej

02.11.2016