13. T-Mobile Nowe Horyzonty

13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 18-28 lipca we Wrocławiu. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

26 czerwca 2013 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa wydarzenia, w której wzięli udział: dyrektor festiwalu Roman Gutek, dyrektor artystyczna Joanna Łapińska oraz dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski.

13. edycja festiwalu

– To już trzynasta edycja naszego festiwalu, ósma we Wrocławiu. Cieszy nas, że Wrocław, który będzie Europejską Stolicą Kultury w roku 2016, wspiera kulturę i dobrze nam się z tym miastem współpracuje – podkreślał Roman Gutek.

 

– Pokażemy około 200 filmów pełnometrażowych, około 150 filmów krótkich. Do selekcji zostało nadesłanych 1 047 tytułów, to dużo. Ten festiwal z roku na rok ma dobrą opinię i to rozchodzi się w świecie (…). Chciałbym, żeby wrocławski festiwal był kojarzony z miejscem, gdzie można pokazywać filmy niekonwencjonalne, trudniejsze (…). Też forma tych filmów jest istotna – mówił dyrektor festiwalu.

Filmy otwarcia

Joanna Łapińska opowiedziała o trzech filmach prezentowanych na otwarcie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. 18 lipca festiwal otworzy pokaz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes „Życia Adeli – Rozdział 1 i 2” („La vie d’Adèle – Chapitre 1 & 2”) Abdellatifa Kechiche’a. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia, będzie laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale – „Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia” („Vic+Flo ont vu un ours”) Kanadyjczyka Denisa Côte. Trzecim filmem otwierającym festiwal będzie wzorowany na archiwalnych programach telewizyjnych, nostalgiczny „Computer Chess” Andrew Bujalskiego.

Polskie filmy w programie Nowych Horyzontów

– Na zamknięcie duży tytuł i duże wydarzenie. Zamkniemy festiwal filmem polskim – „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej to jedyny polski film prezentowany w głównym konkursie tegorocznego festiwalu w Berlinie. Duże wydarzenie dla tej reżyserki, duży sukces kina polskiego, film na który na pewno czeka wielu widzów – podkreślała Joanna Łapińska. – Jak co roku w programie festiwalu cztery konkursy. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wizytówka naszego festiwalu. W tegorocznym konkursie będą prezentowane „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. To nieczęsto się zdarza – film polski w naszym głównym konkursie. Film miał światową premierę na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku w kwietniu, teraz będzie prezentowany na festiwalu w Karlowych Warach, a u nas będzie miała miejsce polska premiera – mówiła dyrektor artystyczna wrocławskiej imprezy.

Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych

Po raz kolejny odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje i fabuły. Wśród 71 produkcji znalazły się najlepsze filmy ze szkół filmowych z Łodzi, Katowic, Warszawy oraz Gdyni (np. pokazywana w Cannes „Olena” Elżbiety Benkowskiej), filmy nowych twórców (jak Tomasz Popakul – autor animacji „Ziegenort” pokazywanej na festiwalu w Rotterdamie) oraz powroty znanych już autorów (swoje najnowsze krótkie metraże pokażą m.in. Bodo Kox, Julia Kolberger czy Jagoda Szelc). W Konkursie Europejskich Filmów Krótkich zostanie pokazanych 37 filmów z całego kontynentu. Po raz pierwszy w konkursie znajdzie się polski tytuł – „Suchy pion” Wojciecha Bąkowskiego.

2. edycja Polish Days

Wśród branżowych wydarzeń festiwalu znajdzie się druga edycja Polish Days, których współorganizatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na zamkniętych pokazach selekcjonerzy światowych festiwali, agenci sprzedaży oraz dystrybutorzy obejrzą ukończone filmy, m.in. „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, a także film dokumentalny „Six Degrees” Bartosza Dombrowskiego (Docs to go! 2012). W programie Polish Days znajdzie się również prezentacja Works-in-progress, podczas której będzie można zobaczyć fragmenty takich filmów jak „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego czy „Performer” Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Polscy twórcy zaprezentują również swoje projekty podczas pitchingu – tutaj swoje nowe filmy zaprezentują m.in. Jan Komasa („Miasto 44”), Paweł Borowski („Łauma”) i Anna Wieczur-Bluszcz („Wszystkie zwierzęta, które są z tobą”). – Chcemy pomagać polskim reżyserom, polskiemu kinu w wychodzeniu za granicę, docieraniu na najważniejsze festiwale. Chcemy pomagać w sprzedaży polskich filmów – podkreślała Joanna Łapińska.

 

Z przedstawicielami branży filmowej będą mogli spotkać się również uczestnicy 4. edycji Studia Nowe Horyzonty. Wśród 27 osób biorących udział w czwartej edycji warsztatów znalazło się 18 osób wybranych spośród grona młodych profesjonalistów z Polski.

Polska premiera „The Story of Film”

Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera głośnego dokumentu „The Story of Film – odyseja filmowa” w reżyserii krytyka filmowego Marka Cousinsa. – W 15 częściach autor, kinoman i erudyta opowiedział o historii kina (…). To bardzo osobista opowieść o historii kina. Cousins pokazuje ponad 1000 fragmentów różnych filmów w poszczególnych częściach (…), zwraca uwagę na różne detale, to nie jest akademicki bryk. Ten film Gutek Film postanowił wprowadzić do kin, oczywiście będą to specjalne pokazy, później wydamy to też na dvd. Ten film powinni oglądać młodzi ludzie – podkreślał Roman Gutek.

Retrospektywy – Walerian Borowczyk

– Istotne są dla nas też retrospektywy, to one budują charakter festiwalu. Jednocześnie nie są one tak oczywiste, staramy się grzebać bardzo mocno w kinie i przybliżać twórców mało znanych w Polsce, czy wręcz ich odkrywać – mówił Roman Gutek, przybliżając m.in. retrospektywę filmów Wareriana Borowczyka. – Chodziło nam o to, żeby pokazać wielowymiarowość Waleriana Borowczyka, spojrzeć na niego z różnych stron, pokazać jego etap polski oraz filmy robione potem za granicą, głównie we Francji. Chcieliśmy też pokazać, jak zmieniał style. Rzeczywiście jest to barwna postać, często określana mianem skandalisty. Czy słusznie, to ocenią nasi widzowie we Wrocławiu – dodawała Joanna Łapińska.

Darmowe pokazy na wrocławskim Rynku

– Codziennie o 22:00 na Rynku będą odbywać się darmowe pokazy filmowe. Szczególnym wydarzeniem będzie pokaz filmu niemego „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, do którego specjalnie przygotowaną muzykę na żywo odegra orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Woźniaka. Pokaz odbędzie się 25 lipca. Ważne jest dla nas pokazywanie klasyki. Przypomnimy również „Tess” Romana Polańskiego, „Salto” Tadeusza Konwickiego, „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego w nowych cyfrowych odsłonach – dodawali organizatorzy.

Panorama – Seidl i Greenaway

W Panoramie zobaczymy najnowsze filmy osobowości światowego kina, między innymi Ulricha Seidla (ostatnia część głośnej trylogii „Raj: nadzieja”), Petera Greenawaya („Goltzius and the Pelican Company”) oraz Pablo Larraina („No”).

 

Krzysztof Mieszkowski zapowiedział towarzyszący tegorocznej edycji Nowych Horyzontów spektakl „KLINIKEN / miłość jest zimniejsza…” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, inspirowany między innymi twórczością Rainera Wernera Fassbindera.

 

Pełny program tegorocznego festiwalu zostanie ogłoszony na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl 28 czerwca o godz. 12:00. Sprzedaż biletów na seanse filmowe na stronie internetowej festiwalu oraz w kasach Kina Nowe Horyzonty od 5 lipca o godz.12:00.

 

Marta Sikorska

26.06.2013