Konferencja filmu "Bogowie"

18 września 2014 podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbyła się konferencja filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz bierze udział w Konkursie Głównym. Na ekranach polskich kin pojawi się 10 października 2014.

 

W konferencji wzięli udział twórcy filmu: reżyser Łukasz Palkowski, scenarzysta Krzysztof Rak, aktorzy Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Magdalena Czerwińska, Szymon Piotr Warszawski, producent Piotr Woźniak-Starak, autor zdjęć Piotr Sobociński jr i autor muzyki Bartosz Chajdecki.

3 lata z życia Religi

Film „Bogowie” opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. – Opowiadamy o 3 latach w latach 80. Było to dosyć dawno. Pokazujemy Religę jakiego nie pamiętamy. Pamiętamy go z ostatnich lat jako ministra, starszego pana, a tu opowiadamy o głębokiej przeszłości – opowiadał Krzysztof Rak.

Zgoda rodziny

– Gdyby rodzina, w którymś momencie stopowała coś, co uważaliśmy za istotne w tym filmie, to by on nie powstał. Nie było takiej sytuacji. Oni zgodzili się na ten film w takim kształcie, w jakim jest. Nie było dyskusji o tym, co można pokazać, a czego nie – podkreślał Krzysztof Rak. – Ja nie kontaktowałem się z rodziną, bo nie chciałem pozbawić siebie dystansu i opowiedzieć historię, jakby nie był to film biograficzny – mówił Łukasz Palkowski.

Tomasz Kot – Zbigniew Religa

Tomasz Kot opowiedział o przygotowanich do roli Zbigniewa Religi: – Ponieważ sala operacyjna jest dosyć hermetycznym miejscem i jak człowiek na nią idzie to jest pod narkozą, to nic się nie pamięta więc najważniejsze było, żeby zrozumieć specyfikę tej pracy (…). Mnie najbardziej interesowała temperatura z jaką on mówił tym bardziej, że wszyscy jego znajomi opowiadają o dużym temperamencie, o impecie i poprosiłem Krzyśka o wywiady z archiwum radia. Słuchałem jego tembru głosu. Oglądałem zdjęcia z prywatnego archiwum. Spotkałem się z Anną Religą, z synem Grzegorzem Religą. Kiedy naprawdę zrozumieliśmy, że to nie jest zabawa i opowiadamy o historii, która na każdym kroku rozgrywa się między życiem a śmiercią, to nie jest branie tabletek na grypę tylko otwieranie klatki piersiowej i pracowanie na otwartym sercu, to całe ego gdzieś zmalało i łatwiej było się przygotować.

 

– Pisząc ten tekst nie miałem na myśli żadnego aktora. Myślę, że to by było ograniczające w jakiś sposób dla uniwersalności tej historii. Tomek bardzo szybko okazał się właściwym kandydatem – mówił Krzysztof Rak.

Komediodramat

Film „Bogowie” to dramat z elementami komicznymi. – To są elementy jak najbardziej prawdziwe. To są anegdoty zasłyszane przez nas podczas przygotowań do filmu. Na napisany scenariusz dokładaliśmy jeszcze takie elementy, które usłyszliśmy od współpracowników Religi – mówił reżyser Łukasz Palkowski.

Gra zespołowa

– Kiedy dostałem tę rolę trochę się obawiałem, ale jak przyszedłem na próbę to bardzo szybko się okazało, że po kilku dniach nawiązaliśmy jakąś wspólną nić porozumienia. Bardzo szybko uświadomiliśmy sobie, że gramy do jednej bramki i ta zespołowość, która się wytworzyła między nami, to tego zainspirowała nas, a przynajmniej mnie na pewno, liczna obecność na kardiochirurgicznych blokach. To jest przestrzeń, do której normalny człowiek nie ma dostępu i okazuje się, że tam właśnie ci ludzie ze sobą się jednoczą i muszą się jednoczyć ponieważ codziennie podejmują misję ratowania życia. Każdego dnia ratują dwie lub trzy osoby i zakładają przystępując do operacji, że jest 10, 15 czy 20 procent na to, że pacjent może umrzeć przy prostym bypassie – mówił Szymon Piotr Warszawski, który w filmie gra Andrzeja Bochenka.

 

– Tomek jest bardzo otwarty na współpracę i nie wyobraża sobie grać bez partnera i dlatego świetnie nam się pracowało. Jeżeli w śodku jest osoba, która wie, że tylko w teamie może zagrać, to tylko wystarczy się podłączyć i być – podkreślał Piotr Głowacki.

Intuicja Magdaleny Czerwińskiej

W postać żony profesora Religi Anny wcieliła się Magdalena Czerwińska. – Miałam przyjemność poznać panią Annę i odwiedzić ich mieszkanie, co było bardzo istotne dla budowania tej roli. Ponieważ pani Anna jest zamkniętą osobą, w pewnym momencie musiałam się odważyć i pójść za własną intuicją.

Solidne przygotowanie

– Produkcja zapewniła nam super przygotowanie. Mieliśmy konsultacje z Grzegorzem Religą. Jesteśmy laikami. Z jednej strony to dobrze, bo mieliśmy specjalistów od tego, żeby wszysto było autentyczne, a my chcieliśmy zrobić film dla widza. Ta prawda bierze się stąd, że to były miesiące przygotowań i nic nie było pozostawione przypadkowi. Używaliśmy również starych obiektywów – opowiadał autor zdjęć Piotr Sobociński jr.

 

Film „Bogowie” wejdzie na ekrany polskich kin 10 października 2014. Dystrybutorem obrazu jest Next Film.

 

Paulina Bez

18.09.2014