Konferencja: Nowe wizje rzeczywistości – jak immersyjne media zmieniają nasze otoczenie

Creative Europe Desk Polska, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych zapraszają 18 i 19 czerwca 2019 roku do Fortu Sokolnickiego w Warszawie na wydarzenie poświęcone VR, zatytułowane Nowe wizje rzeczywistości. Jak immersyjne media zmieniają nasze otoczenie. Partnerem strategicznym jest Warszawska Szkoła Filmowa.

Po raz pierwszy w Polsce najlepsi światowi twórcy doświadczeń VR spotkają się podczas jednego wydarzenia. Produkcje nagradzane na prestiżowych festiwalach Sundance, w Wenecji i w Nowym Jorku, spotkania, panele i dyskusje.

„Nowe wizje rzeczywistości mają być zachętą do tego, żeby twórcy, dziennikarze i działacze społeczni korzystali z możliwości, jakie oferuje wirtualna, mieszana i rozszerzona rzeczywistość” – mówi Ana Brzezińska, kuratorka konferencji (Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy). „Udało nam się zaprosić do Warszawy pionierów VR, których zwykle można spotkać na zamkniętych, prestiżowych imprezach. 19 czerwca będą z nami i opowiedzą o swojej pracy, marzeniach i doświadczeniu łączenia sztuki z technologią.”

Praktyczne warsztaty w Warszawskiej Szkole Filmowej

Pierwszego dnia odbędą się praktyczne warsztaty na temat produkcji w technologiach XR zorganizowane w ramach 3. edycji Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego, autorskiego programu KIPA (obowiązują zaproszenia). W Nowej Prochowni natomiast już od 18 czerwca będzie można zapoznać  się ze słynną, wielokrotnie nagradzaną produkcją VR In the Eyes of The Animal, która jest zapierającym dech w piersiach obrazem przyrody widzianej oczami zwierząt.

Drugi dzień konferencji

Drugi dzień wydarzenia to prezentacje poświęcone relacji VR – społeczeństwo. Głos zabierze główny gość wydarzenia: Gabo Arora, światowej sławy twórca VR, wykładowca John Hopkins University i dyplomata z wieloletnim stażem w ONZ. Z Gabo Arorą, twórcą „The Last Goodbye” – wstrząsającego doświadczenia, w którym stajemy oko w oko z ocalonym z obozu w Majdanku Pinchasem Gutterem, poruszymy temat immersyjnych mediów jako czynnika zmiany społecznej.

W części drugiej, poświęconej relacji VR z przyszłością świata w kontekście kryzysu naturalnego i dynamicznego rozwoju technologii, wystąpią przedstawiciele słynnego brytyjskiego kolektywu Marshmallow Laster Feast, francuski producent nagradzanych doświadczeń VR Jeremy Sahel oraz wybitny nowozelandzki przedstawiciel styku rynków VR, AI i VFX – Ollie Rankin.

Po przerwie Julia Płachecka z Creative Europe Desk Polska porozmawia z pięciorgiem przedstawicieli projektów VR dofinansowanych w programie Kreatywna Europa,  w komponentach Kultura iMEDIA. O swoich doświadczeniach opowiedzą:

  • Wiebe van de Ende, reżyser serialu „My Only Way Out”,
  • Philipp Wenning z dokumentalnym projektem „Twin Marilyn”,
  • Michaela Pňačeková, producentka „Symphony of Noise” do muzyki Mathew Herberta,
  • Rosa Sanchez (Kònic thtr & lab), autorka projektu „Virtual Sets: Creating and Promoting Virtual Sets For Performing Arts”,
  • Mariana Correia (Escola Superior Galleacia), reprezentująca projekt „Living & Virtual Visiting European World Heritage”.

O tym, jak budować trwały i zrównoważony rynek XR w obszarze kultury i sztuki, pod koniec dnia dyskutować będą Zeina Abi Assy, dyrektorka departamentu interaktywnego w Tribeca Institute w Nowym Jorku, Mads Damsbo, producent i duński kurator VR oraz Ollie Rankin – występujący na konferencji zarówno jako producent treści, jak i przedstawiciel międzynarodowego stowarzyszenia VRARA.

Słowa gości będzie można skonfrontować z ich dorobkiem podczas trwającej równolegle przez cały dzień prezentacji doświadczeń VR. W ramach showcase’u w Forcie Sokolnickiego po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną nagradzane tytuły VR: „Gloomy Eyes” (Atlas V), „Ayahuasca” (Novelab & Jan Kounen), „The Last Goodbye” (Gabo Arora & Shoah Foundation), „I Saw The Future” (Francois Vautier, Jeremy Sahel) oraz „In the Eyes of The Animal” (Marshmallow Laser Feast).

„To pierwsze, i jak na razie, jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można nie tylko zobaczyć prace światowej klasy twórców VR, ale też dowiedzieć się, dlaczego wybrali drogę w nieznane, co daje im praca w nowym medium i dlaczego zarówno nadawcy, jak i odbiorcy treści mogą wyłącznie skorzystać na jego dalszym rozwoju” – mówi Ana Brzezińska, kuratorka konferencji.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy: https://kreatywna-europa.eu

Informacja prasowa


07.06.2019