Konferencja prasowa 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

5 lipca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Festiwal współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej odbędzie się w dniach 21-31 lipca.W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: Joanna Łapińska – Dyrektor Artystyczna Festiwalu, Paweł Łoziński – twórca filmów dokumentalnych, Roman Gutek – Dyrektor Festiwalu i Dominik Domański z T-Mobile Polska S.A.

„Ederly”, „Baba Vanga” i „Wszystkie nieprzespane noce” w Konkursie Międzynarodowym

„Wszystkie nieprzespane noce”. Fot. Endorfina Studio

„W tym roku tak jak i w poprzednich latach w programie festiwalu znajdzie się 5 konkursów. Ten najważniejszy, który jest naszą wizytówką to Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. Idea się nie zmieniła. Znowu będziemy pokazywać filmy nazywane „kinem nowohoryzontowym”, odważne i przekraczające. W tym roku to zestaw wyjątkowo wyrafinowany. Wśród nich aż 2 polskie tytuły: „Wszystkie nieprzespane noce” to nowy film Michała Marczaka, który miał swoją światową premierę na festiwalu Sundance. Jakiś czas temu ogłosiliśmy ten tytuł i widzę, że jest duże zainteresowanie tym filmem. Po raz pierwszy w Międzynarodowym Konkursie film Piotra Dumały, choć ten twórca gościł już na naszym festiwalu. W tym roku zaprezentujemy film „Ederly'” – mówiła podczas konferencji Joanna Łapińska. W Konkursie Głównym bedzie prezentowany także film „Baba Vanga” w reżyserii Aleksandry Niemczyk. Polskim producentem filmu jest firma No Sugar Films, a jest to koprodukcja pomiędzy Polską, Bośnią i Hercegowiną oraz Norwegią.

Polskie filmy w programie 16. Nowych Horyzontów

W nowo utworzonej sekcji Panorama Gala znajdą się filmy reżyserów od lat związanych z festiwalem, m.in. „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego. W sekcji Panorama będzie prezentowany m.in. film dokumentalny Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” oraz koprodukcje „Maquinaria Panamericana” Joaquina del Paso czy „Świt” Laili Pakalniny ze zdjęciami Wojciecha Staronia. W ramach pokazów filmowych na wrocławskim Rynku zostaną wyświetlone „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej oraz odnowiona cyfrowo przez Filmotekę Narodową kopia filmu niemego „Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza z 1919 roku. W ramach cyklu Gdynia na Horyzoncie odbędzie się projekcja filmu Jerzego Skolimowskiego „Na samym dnie” („Deep End”) z roku 1970. Projekcja filmu wraz z prelekcją dyrektora artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni Michała Oleszczyka odbędzie się 25 lipca.

„Wrocław od zmierzchu do świtu”

Paweł Łoziński podczas spotkania opowiedział o przedsięwzięciu edukacyjno-filmowym „Wrocław od zmierzchu do świtu”, powstającym w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Młodzi filmowcy swoim projektem wpisali się w inicjatywę „Świat od zmierzchu do świtu”, którego pomysłodawcami są Mirosław Dembiński i Maciej J. Drygas, a który wspierany jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „We Wrocławiu była grupa około 20 wyjątkowo fajnych, ambitnych i doświadczonych młodych ludzi. Oni się przyglądali swojemu miastu, przynosili nam materiały, które kręcili i my to omawialiśmy. Wracali potem do swoich miejsc i próbowali wycisnąć z rzeczywistości wrocławskiej tyle, by każdy z uczestników miał możliwość zrobienia swojego kilkuminutowego kawałka tej układanki, która razem tworzy „Wrocław od zmierzchu do świtu” – podkreślał. W projekcie wzięli udział m.in. studenci wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Projekcja filmu odbędzie się 23 lipca o godz. 16:15 w Kinie Nowe Horyzonty.

Mistrzowie Kina Europejskiego we Wrocławiu

„Mistrzowie Kina Europejskiego to projekt, którym będziemy w tym roku świętować Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Przy okazji świętowania europejskości my na festiwalu filmowym powinniśmy przede wszystkim skierować wzrok na kino europejskie i pokazać, że twórcy europejscy i nurty powstałe w Europie przez cały czas wyznaczają trendy w światowym kinie. Są ogromną inspiracją dla reżyserów z całego świata. W jakiś sposób kino też przez cały czas ze sobą rozmawia, odwołuje się nawzajem do siebie. Postanowiliśmy zaprosić do Wrocławia tych, których kino jest nam bliskie” – mówiła Joanna Łapińska. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner, Andriej Konczałowski. Każdy z gości pokaże przynajmniej dwa filmy swojego autorstwa i jeden europejski film. W ramach tej inicjatywy odbędą się mistrzowskie lekcje kina, podczas których twórcy opowiedzą o swojej pracy oraz inspiracjach. Dwóch z zaproszonych mistrzów kina europejskiego będzie miało na Nowych Horyzontach swoją rozszerzoną retrospektywę. Będą to Nanni Moretti oraz Victor Erice.

Odkrycia i przeboje światowych festiwali

W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha, „Klient” Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora w Cannes), „Służąca” Parka Chan-wooka i „Śmietanka towarzyska” („Cafe Society”) Woody’ego Allena.

Dzięki ESK odbędą sie dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera „Zagubiona autostrada” na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfride Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa „River of Fundament” autorstwa Matthew Barneya.

Na stronie internetowej 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jest już dostępny program festiwalu.

06.07.2016