Konferencja prasowa 3. MFFiM Transatlantyk

21 czerwca w warszawskim kinie studyjnym Czary odbyła się konferencja prasowa 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Impreza odbędzie się w dniach 2-9 sierpnia w Poznaniu.

 

W spotkaniu udział wzięli: założyciel i dyrektor festiwalu, nagrodzony Oscarem kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, zastępca Prezydenta Poznania Dariusz Jaworski oraz przedstawiciel festiwalu Berlinale Thomas Struck, który jest kuratorem sekcji kina kulinarnego zarówno niemieckiego jak i polskiego festiwalu.

Mamy solidne fundamenty

– Mamy znakomity młody zespół, robimy festiwal w jedenaście osób, co jest niesłychane (…). To już trzecia edycja festiwalu. Do trzech razy sztuka, więc mam nadzieję, że spełnimy tym trzecim razem jakąś magiczną formułę. Jesteśmy już ustabilizowani, mamy solidne fundamenty, nikogo się nie boimy – mówił podczas konferencji Jan A.P. Kaczmarek. – Festiwal Transatlantyk wyrósł z mojej osobistej potrzeby mówienia o ważnych sprawach z dosyć wysokiej perspektywy. Polska jest fascynującym krajem. Od 24 lat mieszkam w Los Angeles i fascynowałem się tym, co się dzieje w kraju z daleka. Pomyślałem, że tu jest wszystko, o czym można marzyć, tylko brakuje czasami umiejętności spojrzenia na procesy, którymi żyje świat.

150 tytułów w 21 sekcjach

– Stworzyłem festiwal, który ma ambicję, aby w swoich programach znaleźć miejsce na edukację, gdzie uczymy się rozumienia świata, w którym żyjemy (…). Festiwal ten przynosi mnóstwo filmów, które mówią właśnie o tym, co dzisiaj dzieje się w świecie ważnego, co dzieje się w jego najbardziej skomplikowanych miejscach, jak na przykład Wall Street (…). Festiwal składa się z 21 sekcji filmowych, w których znajdzie się ponad 150 tytułów – podkreślał Jan A. P. Kaczmarek, przedstawiając szczegółowo m.in. konkurs „Pokaż nam swoją drogę”, w którym główną nagrodą dla autorów filmu jest wyjazd na dowolny festiwal filmowy w Europie.

Dyskusja poprzez język sztuki filmowej

– Jest tak, że jeżeli przychodzi ktoś kto ma Oscara i z tej ziemi się wywodzi i przychodzi z pewnym pomysłem nie po to, żeby odcinać kupony, ale po to żeby coś dać z siebie, to nie sposób nie przyjąć takiego zaproszenia (…). Na szczęście Poznań nie odrzucił zaproszenia do realizacji pewnych wspólnych idei, o których możemy dyskutować, czy nawet się z nimi nie zgadzać. Ale potrafimy rozmawiać i jeżeli robimy to poprzez tak wspaniałe języki, jakim jest język sztuki filmowej, muzyka i poprzez kulinaria, no to wtedy mamy coś takiego jak Transatlantyk – mówił Dariusz Jaworski.

Kino mobilne, rowerowe i łóżkowe

Na konferencji mówiono m.in. o sekcjach takich jak kino mobilne (niezapowiedziane wcześniej pokazy-niespodzianki w różnych miejscach Poznania), kino rowerowe (przegląd specjalnie wyselekcjonowanych najświeższych dokumentów, w których główną rolę odgrywa rower – darmowe projekcje) oraz łóżkowe kino plenerowe. – Mamy 60 łóżek, ustawionych tak, jak dawniej kino samochodowe w Stanach. Tu bijemy Amerykę na głowę: nie ma spalin, jest niesamowity komfort, łoże jest fenomenalne. My tam podajemy jedzenie i picie. Każdy ma własny ekran (…). Łóżka mają dachy, więc nie leje się na głowę – podkreślał Jan A.P. Kaczmarek.

Współpraca z Berlinale i Sundance

W dalszej części konferencji organizatorzy przedstawili jedną z najważniejszych sekcji imprezy: przygotowaną wspólnie z festiwalem Berlinale prezentację kina kulinarnego. Bilet na każdy z 5 seansów tej sekcji jest równocześnie zaproszeniem na kolację, którą w towarzystwie autorów danego filmu przyrządzą znani polscy kucharze i szefowie restauracji. O programie opowiedział Thomas Struck. – Od kilku lat w ramach Berlinale staramy się promować temat zdrowej żywności, odpowiedzialnego podejścia do jedzenia, stylu slow food (…). Ludzie sztuki mogą się wiele nauczyć od tych zajmujących się kulinariami, bardzo inspirująca jest znajomość z szefami kuchni – podkreślał Struck. Transatlantyk współpracuje również z festiwalem Sundance, którego selekcjonerzy regularnie wybierają filmy do programu poznańskiej imprezy.

Transatlantyk Glocal Hero Award

Jan A.P. Kaczmarek opowiedział także o nagrodzie Transatlantyk Glocal Hero Award. Nagroda ta przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Podczas pierwszej edycji festiwalu nagrodę otrzymał duński naukowiec Bjørn Lomborg, w ubiegłym roku nagrodą wyróżniono Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich. W tym roku statuetka trafi do amerykańskiej artystki Yoko Ono.

Darmowe wykłady mistrzowskie

W programie imprezy nie zabraknie wykładów mistrzowskich. Masterclassy będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych pod warunkiem wcześniejszej rejestracji na stronie festiwalu. Z polskimi widzami spotka się m.in. trzykrotny zdobywca Oscara w kategorii „Najlepszy Montaż Dźwięku” David MacMillan. Zajęcia odbywać się będą równolegle w dwóch miejscach: poznańskim CK Zamek oraz w Instytucie Rozbitek we wsi Rozbitek koło Kwilcza.

Polskie filmy w programie festiwalu

Wśród tytułów, jakie ujawnili dotychczas organizatorzy znajdą się w programie festiwalu Transatlantyk m.in. polskie filmy dokumentalne – nagrodzona na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, „Komeda, Komeda” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz „Piękne i bestia” Liliany Komorowskiej. Wkrótce poznamy więcej festiwalowych tytułów.

 

Więcej informacji: www.transatlantyk.org.

 

Marta Sikorska

21.06.2013