Konferencja prasowa 36. FPFF w Gdyni

Konferencja prasowa 36. FPFF. Fot. Piotr Szymański, PISF
Konferencja prasowa 36. FPFF w Gdyni. Od lewej: Leszek Kopeć, Bogdan Zdrojewski, Agnieszka Odorowicz, Michał Chaciński. Fot. Piotr Szymański, PISF


23 maja w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konferencji wzięli udział: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, dyrektor FPFF w Gdyni Leszek Kopeć oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Chaciński. Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiony został kształt i program 36. FPFF w Gdyni.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie się znacznie różniła od poprzedniej. W Konkursie Głównym znalazło się 12 filmów, a w Panoramie Kina Polskiego zostanie zaprezentowanych tylko 9 obrazów. Dwa polskie filmy zostaną pokazane poza Konkursem Głównym i Panoramą. Do Konkursu Młodego Kina zostało dopuszczonych 30 etiud. We wszystkich przeglądach razem pojawi się ponad 20 pełnometrażowych polskich filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że decyzja nowego dyrektora artystycznego Michała Chacińskiego, aby znacznie zmniejszyć liczbę konkursowych filmów, spotkała się z akceptacją i uznaniem organizatorów festiwalu. – Uznaliśmy, że przy tak dużej liczbie filmów, która pojawia się na rynku, dobrze jest to dokonywać nawet brutalnej selekcji. Tak stało się w tym roku. (…) Wybór nie był łatwy, bo było dużo dobrych filmów. Według Ministra Bogdana Zdrojewskiego wszystkie wyselekcjonowane filmy, które zostaną pokazane w tym roku, spełniły wysokie kryteria określone w nowym regulaminie festiwalu.

 

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz przypomniała, że zmiana formuły Festiwalu nastąpiła wraz z wyborem nowego dyrektora artystycznego. – Na to stanowisko został wybrany pan Michał Chaciński, który zaprezentował w koncepcji programowej trochę inny sposób patrzenia na Gdynię – nie tylko jako doroczny przegląd polskiej produkcji. Zdaniem Agnieszki Odorowicz obrazy, które znalazły się w programie festiwalu są bardzo dobrymi filmami, które wnoszą coś nowego do polskiej kinematografii i które mają szansę reprezentować nas godnie za granicą.

 

Dyrektor PISF zwróciła uwagę na kolejną zmianę w formule festiwalu – brak Konkursu Kina Niezależnego. – Filmy niezależne mają bardzo dużo imprez w kraju, które także współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nie ma więc sensu mieszać w Gdyni kina profesjonalnego z niezależnym – mówiła Agnieszka Odorowicz. Filmów offowych nie zabraknie jednak na tegorocznym festiwalu. Znajdą się one w osobnej sekcji filmów krótkometrażowych. Podczas jednego wieczoru zostanie zaprezentowanych 16 obrazów, które oceni i nagrodzi festiwalowa publiczność.

 

Kolejną zmianą podczas 36. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będą składy jury oceniających konkursowe filmy, w których znajdą się również zagraniczni goście. – Myślę, że powinniśmy powrócić po kilkunastu latach do międzynarodowego jury. Udało się nam je w tym roku zbudować – mówił Michał Chaciński. Przewodniczącym jury Konkursu Głównego będzie Paweł Pawlikowski, polski reżyser tworzący w Anglii. W składzie jury znaleźli się również: operator Ryszard Lenczewski, reżyser i scenarzysta Ari Folman, aktorka Maja Ostaszewska, reżyser operowy, teatralny i filmowy Mariusz Treliński, pisarz i krytyk literacki Walter Kirn, pianista i kompozytor Leszek Możdżer, producent i specjalista od developmentu projektów Robert McMinn oraz selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie Ludmila Cvikova.

 

Czteroosobowemu Jury Konkursu Młodego Kina przewodniczyć będzie reżyserka i scenarzystka Paula Markovich. Oprócz niej, filmy ocenią także reżyser Paweł Borowski, aktor i reżyser Arkadiusz Jakubik oraz reżyser, dramaturg i scenarzysta Paweł Sala.

 

Michał Chaciński zauważył, że po raz pierwszy filmy zgłoszone do Konkursu Młodego Kina zostały poddane selekcji. – Zgłoszono 54 filmy, do konkursu zakwalifikowało się 30 obrazów. Do etiud trzeba podchodzić tak samo jak do filmów pełnometrażowych. Chcemy pokazać to, co bezwzględnie się udało. – mówił dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Ważnym wydarzeniem 36. FPFF będzie przyznanie Platynowych Lwów dwóm wybitnym polskim twórcom: Romanowi Polańskiemu i Tadeuszowi Konwickiemu.

 

W programie tegorocznego Festiwalu, oprócz projekcji filmów, znalazły się również warsztaty filmowe, podzielone na kilka sekcji. „Masterclass: Anatomia sceny” będzie cyklem spotkań z festiwalową publicznością, podczas których znani twórcy podzielą się swoim doświadczeniem na przykładzie jednej konkretnej sceny filmowej. Warsztaty rozpoczną się analizą sceny z kieliszkami z „Popiołu i diamentu”. Przeprowadzi ją reżyser filmu, Andrzej Wajda, razem z Januszem Morgensternem, który był pomysłodawcą analizowanej sceny. Pozostałe sceny omówią także Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland i Roman Polański.

 

Drugą propozycją ze strony organizatorów są warsztaty „Jak to się robi?”. Poprowadzą je autorzy nowych polskich filmów: Lech Majewski, Jan Komasa, Greg Zgliński i Wojciech Smarzowski, którzy wyjaśnią jak powstał ich filmowy świat. Podczas warsztatów „Historie kina: Nadrealizm w kinie polskim” pojawią się artyści niezwiązani z głównym nurtem polskiego kina: Andrzej Żuławski, Andrzej Barański i Grzegorz Królikiewicz.

 

Ważnym punktem tegorocznego Festiwalu będzie przegląd kina zagranicznego „Panorama Europy Wschodniej”. W ramach tej sekcji zostanie zaprezentowanych 9 filmów, którym udało się zaistnieć na ważnych festiwalach filmowych na świecie. – Zależy mi na tym, żeby kontynuować bardzo dobry pomysł poprzedniego dyrektora artystycznego festiwalu, Mirosława Borka – otwarcia Gdyni na sąsiednie kinematografie – argumentował swoją decyzję Michał Chaciński.

 

Tegoroczny, 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 6-11 czerwca 2011.

 

Więcej informacji Festiwalu na stronie: www.festiwalgdynia.pl.

23.05.2011