Konferencja prasowa 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni

2 września w warszawskim kinie Kultura odbyła się konferencja prasowa 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wydarzenie, współorganizowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, odbędzie się w dniach 14-19 września.

Obchody 10-lecia PISF

– W tym roku świętujemy jubileusz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który może się poszczycić niezwykle efektywnym działaniem w ostatnich dziesięciu latach, przekładającym się na realne sukcesy. Nie mam na myśli Oscara dla „Idy”, który jest bardziej symbolicznym sukcesem. Przede wszystkim mam na myśli liczbę zrealizowanych programów, dofinansowanych filmów, polskich widzów, którzy odwiedzają kina. Widzimy wzrostową tendencję, jeżeli chodzi o zainteresowanie polskim kinem. Wreszcie mam na myśli wszystkie programy z zakresu edukacji i upowszechniania, jakie PISF w ostatnich latach prowadził. 40. Festiwal Filmowy w Gdyni to także moment, kiedy będziemy żegnali się z Agnieszką Odorowicz, która kończy swoją drugą kadencję i, zgodnie z ustawą, o trzecią nie mogła się już ubiegać. Jest to moment z jednej strony oczywiście smutny, ale z drugiej strony pozbawiony elementu przykrości. Agnieszka Odorowicz będzie odchodziła z PISF jako osoba opromieniona aurą sukcesu, jaką ta instytucja odniosła, bez cienia myśli o porażce, co się rzadko zdarza tym, którzy opuszczają swoje stanowisko. Jest to misja zakończona sukcesem i z podniesioną głową może przekazać obowiązki następnemu dyrektorowi. Właśnie w Gdyni zaplanowaliśmy uroczyste przekazanie obowiązków dyrektorskich Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalenie Sroce, która przez następne 5 lat będzie, jestem przekonana, z powodzeniem zarządzała PISF – mówiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

– Dla mnie jest to szczególny festiwal z tego względu, że będę w nim uczestniczyć po raz ostatni w takiej roli. Mam nadzieję, że moje życiowe drogi z filmem zetkną się jeszcze nie raz. Udało nam się dzięki Ministerstwu Kultury i naszym sponsorom zaprosić wszystkich żyjących laureatów gdyńskich festiwali. Mam nadzieję, że to będzie okazja do tego, by cieszyć się tym, co w polskim kinie się dzieje, a dzieje się coraz lepiej. Świadczy o tym choćby Konkurs Główny, gdzie będzie aż 18 filmów. Aż połowa tych filmów to debiuty lub filmy drugie. Pokazuje to, jak gwałtownie na scenę weszło nowe, młode pokolenie filmowców – podkreślała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Jubileuszowy festiwal

– 16 lat temu, kiedy zaczynałem pracę przy festiwalu uczestniczyło w nim 600 gości, około 5 tysięcy widzów oglądało filmy festiwalowe w trzech kinach i w Teatrze Muzycznym. W zeszłym roku przyjechało 2600 gości, liczba widzów wyniosła 47 tysięcy. W tym roku powinno być jeszcze więcej, do tej pory na liście akredytowanych gości mamy 1600 osób przyjezdnych i około 900 gości z Trójmiasta – opowiadał dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. 

Filmy konkursowe

– W tym roku do obydwu konkursów Głównego i Inne Spojrzenie zostały zgłoszone aż 53 filmy. Mam wrażenie, że Konkurs Główny jest wyjątkowo różnorodny, jeden z najbardziej różnorodnych konkursów ostatnich lat. Zawsze szuka się jakiegoś jednego wspólnego wątku w filmach konkursu. W tym roku przyznam własną nagrodę dla człowieka, który znajdzie taki wątek przewodni, bo filmy są naprawdę bardzo różne – mówił dyrektor artystyczny Michał Oleszczyk.

Jubileuszowy Festiwal Filmowy w Gdyni to 18 filmów w Konkursie Głównym i 6 w Konkursie Inne spojrzenie, która w formule konkursowej organizowana jest po raz pierwszy. W 2014 roku sekcja zastąpiła dotychczasową Panoramę i miała charakter przeglądu, prezentującego filmy o szczególnej formule artystycznej. Adresowana jest do twórców filmów międzygatunkowych, eksperymentalnych, wymykających się jednoznacznej klasyfikacji. Główną nagrodą w konkursie jest Złoty Pazur. 20 tytułów weźmie udział w Konkursie Młodego Widza, który od 2015 roku będzie sekcją prezentującą wyłącznie etiudy fabularne i fabularne filmy dyplomowe studentów szkół filmowych. Od tego roku integralną częścią Festiwalu będzie Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych, prezentujący polskie, fabularne filmy krótkometrażowe, z wyłączeniem etiud i filmów dyplomowych szkół filmowych. Do Konkursu zakwalifikowało się 14 filmów. Zrezygnowano natomiast z Przeglądu Polskich Filmów Niezależnych.

Jury

W skład jury Konkursu Głównego weszli: Przewodniczący, Allan Starski – scenograf; Jolanta Dylewska – operatorka filmowa, dokumentalistka; Anna Kazejak-Dawid – reżyserka, scenarzystka; Antoni Komasa-Łazarkiewicz – kompozytor, producent muzyczny; Waldemar Krzystek – reżyser, scenarzysta, Anna B. Sheppard – kostiumografka; Grażyna Szapołowska – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, Krzysztof Rak – producent, scenarzysta; Michał Żarnecki – reżyser dźwięku.

– W tym roku zdecydowaliśmy się na jury polskie, w przyszłym roku wrócimy do jury międzynarodowego, natomiast chcieliśmy uhonorować jubileusz i tym składem podkreślić, że mamy u siebie wybitnych specjalistów o światowej renomie – tłumaczył decyzję dotyczącą wyboru tegorocznego jury Michał Oleszczyk.

Jury Konkursu Inne Spojrzenie: Przewodniczący, Bogdan Dziworski – reżyser, operator filmowy, fotograf; Adrian Panek – reżyser, scenarzysta; Ewa Puszczyńska – producentka.

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych oceniać będą: Przewodniczący, Piotr Trzaskalski – reżyser, scenarzysta; Sonia Bohosiewicz – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna; Monika Lenczewska – operatorka filmowa, Marcin Kot Bastkowski – montażysta filmowy, Paweł Maślona – reżyser, scenarzysta.

Film otwarcia

Filmem otwarcia będzie, zrealizowany specjalnie na tę okazję, montażowy film dokumentalny w reżyserii Michała Bielawskiego „W mgnieniu oka”. Film podsumowujący istnienie najważniejszej imprezy filmowej w Polsce z perspektywy czterech dekad powstał ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Wręczenie 8. Nagród PISF

– Po raz ostatni wspólnie z nową dyrektor PISF będę miała okazję wręczyć nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To dla nas bardzo ważne nagrody przyznawane dziennikarzom, krytykom, osobom prowadzącym kina, specjalistom zajmującym się cyfrową rekonstrukcją filmów. Wszystkim ludziom, którzy nie są tak widoczni, jak twórcy filmowi, ale bez których robienie filmów nie byłoby takie samo. Wszystkich nominowanych będziemy gościć podczas festiwalu. Mamy nadzieję, że ta Gala będzie szczególna ze względu na to, że jednym z nominowanych są wszyscy animatorzy programu Filmoteka Szkolna, o którym możemy dziś powiedzieć, że odniósł ogromny sukces – mówiła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. 

Otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego

– Festiwal Filmowy w Gdyni zyska nowe przestrzenie. 13 września zostanie otworzone Gdyńskie Centrum Filmowe. Inauguracja GCF jest namacalnym dowodem na to, że Gdynia postanowiła postawić na film. Jestem pełna admiracji dla decyzji dotyczących inwestycji w kulturę Prezydenta Miasta Gdyni. Wszechstronność GCF wydaje mi się oczywistym znakiem, że Gdynia chce się na trwałe wpisać w krajobraz polskiej kultury swoją miłością do filmu i znakiem, że Gdynia nigdy Festiwalu w Gdyni nie odda – powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Wystawy

Festiwal to nie tylko filmy. Wśród wielu wydarzeń towarzyszących i atrakcji festiwalu znalazło się miejsce dla szeregu wystaw.

– Na festiwalu warto odwiedzić wystawę przygotowaną wspólnie z Muzeum Kinematografii „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, pokażemy także wystawę plenerową „Polskie drogi do Oscarów” i wystawę „10 lat emocji – Dekada Polskiego Kina”, która pokazuje co ciekawego działo się w ciągu ostatnich 10 lat – zachęcała do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących Dyrektor PISF.

Ciekawym wydarzeniem jest też wystawa plakatów do filmów nagrodzonych Złotymi Lwami „Plakat: Reaktywacja”. Na wystawie znajdą się prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Gdańsku.

Transmisje w Telewizji Polskiej

– Chciałam gorąco podziękować Telewizji Publicznej, która w niezwykle intensywny sposób włączyła się w organizację festiwalu. TVP Kultura będzie transmitować koncert inauguracyjny oraz Galę rozdania Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z kolei TVP2 pokaże Galę 40-lecia– mówiła na konferencji dyrektor PISF.

Organizatorzy

Organizatorami 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego. Współorganizatorzy: TVP i HBO. Komitet Honorowy nad festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Prezes Zarządu Telewizji Polskiej SA Janusz Daszczyński.

02.09.2015