Konferencja prasowa 44. FPFF

5 września w warszawskim kinie Kultura odbyła się konferencja prasowa 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konferencji udział wzięli: Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF, Wojciech Marczewski, Przewodniczący Rady Programowej FPFF, Monika Piętas-Kurek, Kierowniczka Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji, PISF, Maja Wagner, Naczelniczka Wydziału Kultury, Urząd Miasta Gdynia oraz Magdalena Jacoń, Rzeczniczka prasowa 44. FPFF.

Jury

Jednym z najważniejszych punktów konferencji była prezentacja składów jurorskich. Dziewiętnaście pełnometrażowych filmów fabularnych zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 44. FPFF. Wśród nich są cztery debiuty reżyserskie. Aż trzynaście konkursowych filmów będzie miało polską premierę na festiwalu w Gdyni. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych weźmie udział 27 tytułów.

19 filmów w Konkursie Głównym oceni Jury w składzie:

 • Maciej Wojtyszko – Przewodniczący Jury
 • Ewa Braun
 • Piotr Dzięcioł
 • Bożena Dykiel
 • Paweł Laskowski
 • Ilona Łepkowska
 • Maria Sadowska
 • Nikodem Wołk- Łaniewski
 • Jerzy Zieliński

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych:

 • Kinga Dębska – Przewodnicząca Jury
 • Natalia Grzegorzek
 • Katarzyna Klimkiewicz

Listy filmów zakwalifikowanych do konkursów:

Filmy zakwalifikowane do pokazów pozakonkursowych:

Gdynia Industry po raz czwarty. Zapraszamy na panele dyskusyjne PISF!

Fot. Marcin Kułakowski/PISF

Panele dyskusyjne i prezentacje – przeznaczone dla twórców, producentów, profesjonalistów z branży filmowej oraz studentów szkół filmowych – będą się odbywać od 18 do 20 września 2019 w Hotelu Mercure Gdynia Centrum.

W ramach Gdynia Industry odbędzie się prezentacja Programów Operacyjnych na rok 2020 oraz strategii rozwoju Instytutu na najbliższe lata. Omówimy procedurę aplikacji o wsparcie produkcji audiowizualnej i zmiany wynikające z nowelizacji Ustawy o kinematografii. Porozmawiamy także o kinach VR, platformach streamingowych, zmianach technologicznych i związaną z nimi przyszłością kinematografii oraz uczcimy 60-lecie kin studyjnych.  Zaprezentujemy także światowe dokonania kina VR podczas bezpłatnych projekcji.

Program paneli dyskusyjnych PISF dostępny jest tutaj. Pełen program wydarzeń branżowych dostępny jest na stronie festiwalu.

Organizatorem Gdynia Industry jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, który wniósł w tym roku największy wkład w organizację tej sekcji. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz inicjatywa Kobiety Filmu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wyłącznie za okazaniem akredytacji festiwalowej.

Gala 12. Nagród PISF i wystawa plakatów

Gala 12. Nagród PISF odbędzie się we wtorek 17 września, o godz. 21.30 w Teatrze Muzycznym w Gdyni (Nowa Scena). Galę poprzedzi wystawa plakatów we Foyer Teatru Muzycznego w Gdyni.

Organizatorzy

Organizatorami 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdyni, współorganizatorami: TVP S.A., Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie festiwalu.


05.09.2019