Konferencja prasowa 51. KFF

Logo 51. KFF

 

10 marca w krakowskim Kinie Pod Baranami odbyła się konferencja prasowa 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestniczyli w niej Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu, Barbara Orlicz-Szypuła, dyrektor Biura Programowego, Jerzy Kapuściński, członek Rady Programowej, Kuba Sowiński i Jakub de Barbaro, graficy, autorzy nowej oprawy wizualnej.

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych w Europie i największą w Polsce imprezą poświęconą filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym filmowym fabularnym. Festiwal posiada akredytację FIAPF (Międzynarodowej Federacji Producentów Filmowych). Filmy prezentowane są w sekcjach konkursowych oraz w ramach pokazów specjalnych.

 

Najważniejszym punktem konferencji prasowej było ogłoszenie nazwiska laureata Smoka Smoków, nagrody przyznawanej za całokształt twórczości. W tym roku został nim Piotr Kamler, pochodzący z Polski mistrz animacji. – Urodził się w 1936 w Warszawie – opowiadał o laureacie Jerzy Kapuściński. – Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale w 1959 roku wyjechał do Francji na stypendium i już tam został. Przez 30 lat mieszkał we Francji i tam też tworzył. Kamler trzy razy został doceniony na krakowskim festiwalu. W latach 1967-1973 otrzymał statuetki Srebrnego Smoka za filmy „Zielona planeta”, „Dziura” i „Zapasowe serca”. Prace Kamlera były prezentowane w latach 60. podczas festiwalu muzycznego „Warszawska Jesień”. – Filmy artysty były próbą przełożenia języka muzyki konkretnej i elektronicznej na język obrazów – przypomniał Kapuściński. W 1993 roku Kamler zniknął z życia publicznego. Jednakże w tym roku przyjął zaproszenie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W maju odbędzie się w Krakowie światowa premiera dwóch nowych filmów twórcy, który obok Jana Lenicy miał największy wpływ na światową animację.

 

Pełny program festiwalu nie jest jeszcze znany, ponieważ dopiero niedawno zakończyła się selekcja filmów konkursowych. – W tym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – mówiła Anna Dziedzic, rzecznik festiwalu. – Dostaliśmy prawie 2700 filmów. W Międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych i Konkursie polskim znajdzie się łącznie około 90 obrazów. – Będą to bardzo różne filmy, z różnych zakątków świata. Podejmujące niezwykle ważne tematy, którymi ten świat żyje. Ale w opcji bardzo intymnej, poprzez opowieść o ludziach, którzy z tymi problemami się stykają – mówił dyrektor Gierat.

 

Laureaci każdej z trzech sekcji konkursowych otrzymają statuetki (Złotego Smoka, Złotego Lajkonika i Złotego Rogu) oraz nagrody pieniężne. Ich pula wyniesie w tym roku ponad 200 000 zł. Dyrektor Gierat ogłosił także nazwiska jurorów. W gremiach oceniających filmy zasiądą m.in.: Tue Steen Müller członek Duńskiej Rady Filmowej, Marcin Koszałka reżyser i operator filmowy, Kaleo La Belle, dokumentalista nagrodzony w ubiegłym roku Złotym Rogiem za film „Życie jest gdzie indziej”, Anna Kazejak-Dawid reżyserka i scenarzystka oraz Tadeusz Słobodzianek dramaturg, laureat Nagrody Literackiej Nike 2010.

 

Dyrektor festiwalu zapowiedział ponadto kontynuację dwóch wydarzeń rozpoczętych w ubiegłym roku. Są to: prezentacja kina narodowego (tym razem holenderskiego) oraz panel dyskusyjny, który w tym roku dotyczyć będzie sytuacji dokumentu polskiego.

 

Nieodłącznym elementem Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest część przeznaczona dla profesjonalistów: filmowców, producentów, dystrybutorów i dziennikarzy. W dniach 23-29 maja odbywać się będą Krakowskie Targi Filmowe. – Chcemy w tym roku umożliwić polskim producentom i filmowcom usługę on-line; filmy, które zostaną zakwalifikowane do Targów Filmowych będą dostępne do końca roku na specjalnej platformie internetowej – informowała Barbara Orlicz-Szypuła. – Chcemy także zaprosić producentów na seminarium dotyczące praw autorskich związanych z pokazywaniem filmów w Internecie – dodała dyrektor Biura Programowego. Barbara Orlicz-Szupuła poinformowała również, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór na warsztaty filmu animowanego.

 

Kolejnym ważnym punktem konferencji prasowej była prezentacja nowego logo. – W ubiegłym roku mieliśmy edycję 50., jubileuszową, a w tym roku postanowiliśmy poeksperymentować i coś zmienić – tłumaczył Kuba Sowiński. – Pomyśleliśmy, że należy zacząć budować prawdziwą identyfikację wizualną festiwalu. Znak graficzny nawiązuje do napisów końcowych oraz popularnego formatu ekranowego 16:9

 

Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się 23 maja i potrwa do 29 maja. Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinach: Kijów oraz Mikro. Jak co roku w ramówce festiwalu znajdą się także pokazy specjalne m.in.: Krakowskie Premiery Dokumentalne, Pokazy Szkół Filmowych, Dźwięki muzyki, Laureaci festiwalu, spotkania z twórcami i wystawy. Pozostałe obiekty festiwalowe to: Kino Pod Baranami, Krakowskie Centrum Kinowe Ars, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna. – Jeszcze nie wiemy, co z pokazami plenerowymi, które zainicjowaliśmy w zeszłym roku na placu Szczepańskim, bo plac stał się bardzo ważnym miejscem w Krakowie i być może będziemy musieli znaleźć coś nowego. Ale chcemy te projekcje utrzymać – zapewnił dyrektor Gierat.

 

Więcej informacji o 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym: www.kff.com.pl.

 

Dominika Kaszuba

10.03.2011