51. Krakowski Festiwal Filmowy

Plakat
Fot. Materiały prasowe.

 

Prezentacją zwiastuna filmowego rozpoczęła się konferencja 51. Krakowskiego Festiwalu, która odbyła się 11 maja 2011 roku w krakowskim kinie Kijów.Centrum. W spotkaniu udział wzięli Krzysztof Gierat dyrektor festiwalu, Barbara Orlicz-Szczypuła dyrektor Biura Programowego oraz Katarzyna Wilk koordynator Industry Zone i Krakowskich Targów Filmowych.

 

Program tegorocznej edycji jednego z najstarszych w Europie i największego w Polsce festiwalu poświęconego filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym filmom fabularnym jest już w pełni dopracowany. Imprezę zainauguruje film „Dzień z życia” Kevina Macdonalda. Owa opowieść o życiu planety w pigułce jest wspólnym dziełem reżysera oraz producenta Ridleya Scotta i internautów z całego świata. „Dzień z życia”, który pokazuje, jak dokument otwiera się na nowe techniki jest również jednym z filmów zakwalifikowanych do Międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych. W trzech festiwalowych konkursach – poza wyżej wymienionym są to także Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych i Konkurs polski – znalazło się 87 tytułów. W Konkursie polskim po raz pierwszy w znalazły się pełnometrażowe filmy dokumentalne, m.in. „Phnom Penh Lullaby” Pawła Kloca i „Lekarze” Tomasza Wolskiego.

 

– Cieszymy się, że udało nam się takich ludzi pozyskać – tymi słowami Barbara Orlicz-Szczypuła rozpoczęła przedstawianie jurorów. Przewodniczącym jury Konkursu krótkometrażowego został Lech Kowalski, amerykański reżyser urodzony w Londynie, prekursor muzycznego filmu dokumentalnego. Razem z nim filmy konkursowe będą oceniali: Delphine Lyner, prezes Swiss Youth Film Days, organizatorka Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Winterthur, João Garção Borges, reżyser, krytyk filmowy i programator kinowy, Ülo Pikkov, reżyser filmów animowanych, ekspert Estońskiej Fundacji Filmowej oraz Bartek Konopka, reżyser.

 

W gronie jurorów Konkursu dokumentalnego zasiądą: Annamaria Percavassi wykładowca, dyrektor artystyczny festiwalu filmowego w Trieście, Kaleo La Belle reżyser i operator, Dušan Hudec reżyser oraz Marcin Koszałka, reżyser i operator. Przewodniczyć im będzie Tue Steen Müller, współpracownik wielu festiwali filmowych, szef szkoleń programów IDF Ex Oriente oraz Storydoc. Natomiast jury w składzie: Anna Kazejak-Dawid, reżyserka, Tadeusz Słobodzianek, dramatopisarz i Marcin Wrona, reżyser, pod przewodnictwem Jerzego Kapuścińskiego, producenta, oceni filmy w Konkursie polskim. Filmy będą oceniane także przez jury FIPRESCI, jury Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych i jury Studentów Miasta Krakowa.

 

– Chciałbym zachęcić widzów festiwalowych do udziału w sekcjach pozakonkursowych – mówił dyrektor Gierat. – Co roku coś nowego dochodzi, jak choćby w tym roku z powodu rocznicy śmierci wybitnego polskiego reżysera Wojciecha Wiszniewskiego, który tutaj, w tym kinie [Kijów] otrzymał pośmiertnie w 1981 roku nagrody za filmy, które przez wiele lat przeleżały na półkach. Będziemy chcieli przypomnieć jego filmy – dodał dyrektor festiwalu.

 

Pozostałe sekcje pozakonkursowe to:

 • Spojrzenie na Holandię
 • Gdzieś w Europie
 • Dźwięki muzyki
 • Krakowskie Premiery Dokumentalne
 • Laureaci Festiwali
 • Retrospektywa Piotra Kamlera (laureata Smoka Smoków)
 • Panorama Filmu Polskiego
 • Festiwal Dzieciom
 • Noc Etiud Studenckich
 • Short Matters!

Organizatorzy festiwalu zapraszają również na Plenerowe kino pod Wawelem, na plac przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

 

Krakowski Festiwal Filmowy to także imprezy branżowe, m.in.:

 • Krakowskie Targi Filmowe, które odbędą się wyjątkowo w Hotelu „Cracovia”
 • Dragon Forum, warsztaty filmu dokumentalnego, kończące się pitchingiem
 • Konferencje „Spojrzenie na Holandię” i „Dokumenty do Kontroli. Rynek filmów dokumentalnych w Polsce”
 • Warsztaty filmu dokumentalnego „Kraków kręci młodych. Młodzi kręcą Kraków”, po raz pierwszy współorganizowane przez Krakowskie Biuro Filmowe i Kraków Film Commission, a prowadzone przez Mirosława Dębińskiego, Pawła Łozińskiego i Tomasza Wolskiego.

Karnety można kupić przez Internet oraz w kasach kin festiwalowych. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się 23 maja i potrwa do 29 maja.   

 

Więcej informacji o 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym: www.kff.com.pl.

 

Dominika Kaszuba

11.05.2011