Konferencja prasowa "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego

30 maja w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, współfinansowanego przez PISF, filmu „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego. Wśród aktorów zaangażowanych w projekt znaleźli się m.in. John Malkovich i Josh Hartnett.

Konferencję prasową filmu „Dolina Bogów” poprowadziła Anita Skwara. W konferencji, obok reżysera Lecha Majewskiego, udział wzięli aktorzy: Josh Hartnett, Berenice Marlohe, John Malkovich i Keir Dullea. Twórców oraz gości konferencji przywitała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast. „Jesteśmy dumni, że część zdjęć do najnowszego filmu Lecha Majewskiego, wielkiego przyjaciela naszej instytucji, jest realizowanych właśnie w tym muzeum. Niecierpliwie czekam na rezultaty. Wiem, że będą wspaniałe” – podkreślała.

Jestem bardzo związany z Katowicami

„Cieszę się, że jesteśmy tutaj – w moim rodzinnym mieście. Jestem bardzo związany z Katowicami. Tutaj się urodziłem, Katowice mnie uformowały. To miejsce najbliższe mojemu sercu. Kiedy tylko mogę, to robię tu filmy. Ostatni film „Onirica” nakręciłem całkowicie w Katowicach. Do filmu „Młyn i Krzyż” udało mi się zaprosić grono świetnych aktorów, którzy zagościli w tym mieście. Cieszę się bardzo, że Muzeum Śląskie udostępnia nam swoje wnętrza. To bardzo piękne miejsce i dziękuję pani dyrektor za współpracę” – mówił podczas konferencji Lech Majewski. „Cieszę się, że do współpracy udało mi się pozyskać tak wspaniałych artystów. Jest to obsada z moich snów. Kiedy pisałem tę historię nie spodziewałem się, że będę miał tak znakomitą ekipę. Mamy najlepsze kamery, najlepsze obiektywy. I jestem w swoim rodzinnym mieście” – dodawał.

„W imieniu twórców i producentów filmu chciałabym serdecznie podziękować tym, którzy współfinansują to wydarzenie. Do tych, którzy przyczyniają się do powstania filmu należą: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Katowice, Instytucja Filmowa Silesia Film, Odra Film” – mówiła Anita Skwara.

Aktorzy o współpracy z Lechem Majewskim

„Do współpracy z Lechem Majewskim skłoniło mnie obejrzenie filmu „Młyn i Krzyż”. To było wyjątkowe doświadczanie, nieporównywalne do innych kinowych przeżyć. Natychmiast zapragnąłem pracować z geniuszem, który go zrealizował” – zdradził dziennikarzom Keir Dullea, aktor znany m.in. z filmu „2001. Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka, który w Katowicach świętował 80. urodziny.

„W moim przypadku było bardzo podobnie. Mój przyjaciel, który w Polsce zajmuje się dystrybucją filmową, podarował mi DVD z filmem „Młyn i Krzyż” kilka lat temu. Kiedy pojawiła się propozycja pracy przy „Dolinie Bogów” byłem bardzo szczęśliwy, mogąc z niej skorzystać” – mówił John Malkovich, który w filmie Lecha Majewskiego wcieli się w rolę najbogatszego człowieka świata Wesa Taurosa.

Znana z filmu „Skyfall” aktorka Berenice Marlohe podkreślała, że w filmach Lecha Majewskiego ceni „niezwykły splot sztuki i kreatywności”, a po przeczytaniu scenariusza jego najnowszej produkcji uznała, że to „przeznaczenie, iż będzie mogła być częścią tak niezwykłego, a jednocześnie głębokiego przedsięwzięcia”.

„Poznałem Lecha w Los Angeles i znakomicie nam się rozmawiało. Okazało się, że na wielu poziomach jesteśmy niezwykle zgodni. Podczas jednego z kolejnych spotkań rozmawialiśmy o filmie „8 i 1/2″ Felliniego i okazało się, że Lech napisał o nim książkę. Wtedy zdałem sobie sprawę, że nasza współpraca może być nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale także głęboko ludzkim przeżyciem” – mówił podczas spotkania Josh Hartnett, który w „Dolinie Bogów” zagra pisarza Johna Ecasa.

Film współfinansowany przez PISF

Podczas konferencji prasowej organizatorzy przedstawili zarys fabuły filmu. „Dolina Bogów” będzie „filmem – baśnią dla dorosłych (…). Pierwszy wątek filmu to „materializacja” archaicznej legendy Indian Navajo. Jesteśmy świadkami niezwykłej historii, która ma swoją rację bytu tylko w legendach plemion indiańskich lub właśnie w naszym filmie. Drugi to wątek najbogatszego człowieka na ziemi, Wesa Taurosa. Dotknięty osobistą tragedią po śmierci żony i córki Tauros usiłuje znaleźć zapomnienie w prowadzeniu ekscentrycznego życia. Trzeci wątek to historia narratora – pisarza Johna Ecasa, którego nieposkromiona wyobraźnia „poprawia” rzeczywistość, przenosząc ją w świat fantazji. Pisarz opisuje życie Wesa Taurosa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. Jego początkowa ciekawość i chęć poznania bogatego dziwaka przeradza się szybko w chęć powrotu do swojej rzeczywistości. Wszystkie te powyższe elementy przeplatają się co trochę, aby w końcu połączyć się w jedną scaloną historię ze wspólną puentą”.

Producentem filmu „Dolina Bogów” jest Stowarzyszenie Angelus Silesius. Producentem wykonawczym jest firma Domino Film. Zdjęcia do filmu realizowane będą m.in. we Wrocławiu i Katowicach oraz w USA. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Marta Sikorska

31.05.2016