Konferencja prasowa "Etiudy&Animy"

9 listopada w Krakowie odbyła się konferencja prasowa 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda&Anima”. Uczestniczyli w niej dyrektor festiwalu Szymon Pasaj, dyrektor artystyczny Bogusław Zmudziński i koordynatorka konkursu etiud Agnieszka Zając. Spotkanie poprowadziła Magdalena Zawadzka.

 

Festiwal „Etiuda&Anima” organizowany jest w Krakowie od 1994 roku. Poświęcony jest twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych oraz promocji artystycznej animacji tworzonej przez profesjonalistów, studentów i niezależnych twórców. Tegoroczna 17. edycja imprezy rozpocznie się 19 listopada. Podczas pokazu inauguracyjnego widzowie obejrzą „Iluzjonistę”, najnowszy film Sylvaina Chometa twórcy „Tria z Belleville”. Film powstał na podstawie nieznanego scenariusza genialnego francuskiego komika Jacquesa Tati. Scenariusz ten wziął na warsztat także polski dokumentalista, specjalista od gagu filmowego Józef Gębski. Reżyser „Filipa z konopii”, który będzie gościem festiwalu, zamierza zrealizować na podstawie tekstu Tatiego film fabularny.

 

Siedem festiwalowych dni wypełnią pokazy blisko 300 filmów. Najważniejszą częścią programu są dwie sekcje konkursowe. W czasie 6 pokazów konkursu „Etiuda” wyświetlonych zostanie 36 obrazów zrealizowanych w szkołach filmowych całego świata. Twórcy filmów powalczą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. Nagrody zostaną przyznane przez międzynarodowe jury pod kierunkiem włoskiego reżysera Pupiego Avati. Jedna z sześciu szkół filmowych – nominowane zostały dwie z Polski oraz szkoły z Czech, Norwegii, Niemiec i Izraela – zostanie również uhonorowana nagrodą Specjalnego Złotego Dinozaura. 5 pokazów konkursu „Anima” wypełnią natomiast projekcje 59 filmów animowanych, które rywalizować będą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwocky’ego. Nagrody przyzna jury pod przewodnictwem brytyjskiego twórcy Paula Busha.

 

Głównym obiektem festiwalu będzie ponownie, po kilku latach przerwy krakowska Rotunda. – Mogę obiecać, że nie poznacie Państwo tego obiektu. Tak planujemy go zmienić, żeby pasował do programu i standardu festiwalu – zapowiada dyrektor Szymon Pasaj. Projekcje odbywać się będą także w sali „U Samurajów” Muzeum Narodowego w Krakowie, w Muzeum Manggha i Kinie Agrafka.

 

Jedynym rozstrzygniętym już konkursem tegorocznego festiwalu „Etiuda&Anima” jest wymyślony przez Bogusława Zmudzińskiego plebiscyt na 50 najlepszych animacji ostatniego półwiecza. Okazją do jego przeprowadzenia stał się obchodzony w tym roku jubileusz 50-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (ASIFA). 25 ekspertów z całego świata, choć z przewagą Europejczyków typowało swoich faworytów. Lista 51 filmów (dwa znalazły się na niej ex aequo) zostanie ogłoszona 19 listopada. Dyrektor Zmudziński zdradził natomiast zestawienie filmów zwycięzców na indywidualnych listach eksperckich. Pojawiło się w nim 17 tytułów, m.in. „Labirynt” Jana Lenicy, „Strojenie instrumentów” Jerzego Kuci, „Wymiar dialogu” Jana Švankmajera, „Ulica krokodyli” braci Quay i „Krowa” Aleksandra Pietrowa.

 

– Nowym cyklem tego roku, zapowiadam go na kilka lat, będą „Wędrówki w przeszłość animacji” – mówił Dyrektor Zmudziński. – Mam świadomość ogromnych zaległości widza polskiego ze światowym dorobkiem w dziedzinie filmu animowanego. I w tym roku bardzo ostro udało nam się wejść w ten temat. Wydarzeniem wielkiej rangi będzie pokaz filmów Lena Lye’a, praktycznie nieznanego twórcy z Nowej Zelandii. Przyjedzie największy znawca jego twórczości Roger Horrock ze swoją małżonką Shirley. W cyklu „Wędrówki w przeszłość animacji” pokazane zostaną ponadto dzieła Oskara Fischingera, Kihachiro Kawamoto, Osamu Tezucy i Fiodora Chitruka.

 

O atrakcyjności festiwalu stanowią zaproszeni goście. Jednym z najważniejszych będzie Martin Šulík („Praskie opowieści”), który zostanie uhonorowany laurem Specjalnego Złotego Dinozaura. Nagrodę otrzyma za pracę wykładowcy oraz własną twórczość, na którą składa się m.in. serial poświęcony tradycji Czeskiej i Słowackiej Szkoły Filmowej lat 60. Šulík przyjedzie do Krakowa ostatniego dnia festiwalu. Na kilka dni zaplanowane zostały natomiast słynne pokazy animacji na żywo, które zaprezentują nagradzani brytyjscy twórcy: Joanna Quinn, Paul Bush (przewodniczący jury konkursu „Anima”) i Jonathan Hodgson (twórca obrazu „The Man with the Beautiful Eyes”). Dyrektor Zmudziński usilnie zabiega również o sprowadzenie do Krakowa Daniela Szczechury, który w tym roku obchodzi 80. urodziny. Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie film Dagmary Drzazgi „Lech Majewski. Świat według Bruegela”. Jego bohater, Lech Majewski przyjedzie na festiwal by promować książkę, którą napisała o nim Magdalena Lebecka.

 

Konferencja prasowa otwierająca MFF „Etiuda&Anima” odbędzie się 19 listopada w stuletniej Kawiarni Noworolskiego w Krakowie o godzinie 13:00. W trakcie spotkania ogłoszona zostanie wspomniana wyżej lista 50 najlepszych animacji ostatniego półwiecza. Wcześniej tego samego dnia we Włoskim Instytucie Kultury odbędzie się również konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego konkursu „Etiuda” Pupiego Avati. Dyrektor Zmudziński już dziś zaprasza na odważną rozmowę o tym, jak ów ważny twórca kina włoskiego, współpracownik m.in. Pier Paolo Pasoliniego ocenia fakt nieobecności swojego dzieła w naszym kraju. – To oczywiście może okazać się prowokujące – mówi Zmudziński – ale niech się ustosunkuje do tego, niech nam powie kilka gorzkich słów, które nam się należą.

 

Więcej informacji o 17. MFF „Etiuda&Anima”: www.etiudaandanima.com.

Dominika Kaszuba, Kraków

10.11.2010