Festiwal Pięć Smaków

Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Paweł Kloc, Jakub Królikowski, Dorota Podlaska. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

5 października w warszawskim kinie Muranów z dziennikarzami spotkali się organizatorzy 5. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Impreza, wspierana przez PISF, poświęcona jest kinu azjatyckiemu.

21 azjatyckich premier

Program filmowy tegorocznej edycji Pięciu Smaków to 30 tytułów, z których aż 21 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Jedną z najważniejszych premier będzie film „Norwegian Wood”, zrealizowany na podstawie powieści Harukiego Murakamiego. Reżyserem filmu jest Tran Anh Hung, pochodzący z Wietnamu twórca filmów takich jak „Rykszarz” czy „Schyłek lata”. Film zostanie zaprezentowany w sekcji Nowe Kino Azji. – To tytuł ważny, który został potwierdzony w ostatnich dniach – podkreślił dyrektor festiwalu, Jakub Królikowski. Film pokazywano w ubiegłym roku na festiwalu w Wenecji w Konkursie Głównym, został również nagrodzony na Asian Film Awards za najlepsze zdjęcia. Uroczystej premierze na festiwalu towarzyszyć będzie debata poświęcona twórczości Harukiego Murakamiego.

Historia Pięciu Smaków

– Festiwal powstał pięć lat temu, jako przegląd kina wietnamskiego i ma bardzo silne społeczne korzenie: przygotowywaliśmy go razem z moimi znajomymi Wietnamczykami, którzy mieszkają tutaj w Warszawie i tworzą tutaj największą mniejszość narodową – mówił Królikowski, przedstawiając historię Pięciu Smaków. – Postanowiliśmy podążyć dalej i odpowiedzieć na potrzebę publiczności, która wyrażała zainteresowanie kinem azjatyckim, a miała niewiele możliwości, żeby te kultury w Polsce eksplorować w ambitny sposób – dodawał.

Festiwalowe sekcje: Tajwan, Korea

Tegoroczny program festiwalu został podzielony na sekcje: Focus: Tajwan, Taste of Korea, Nowe Kino Azji, Sushi Typhoon, Azja w obiektywie oraz wydarzenia: Koreańska noc grozy, Poranek dla dzieci.

 

Najważniejszą sekcją w tym roku jest sekcja poświęcona Tajwanowi. Gościem specjalnym festiwalu będzie Chen Wen-pin, reżyser, producent, a także scenarzysta i aktor z Tajwanu. W programie znajdą się także filmy najbardziej znanych azjatyckich twórców: Anga Lee (nominowany do Oscara „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto” z 1994 r.) oraz najnowszy obraz Japończyka Takashiego Miike „13 zabójców”. 

Filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach

– Drugą sekcją, którą kontynuujemy jest program Taste of Korea, świetnie przyjęty w zeszłym roku (…). W tym roku postanowiliśmy pokazać najlepsze i najnowsze filmy z ostatnich dwóch lat, które tam powstały – podkreślił Królikowski. w programie tej sekcji znajdzie się m.in. film „Hahaha”, koreańskiego twórcy Honga Sang-soo, nagrodzony w ubiegłym roku w Cannes w sekcji Un Certain Regard.

 

W programie Taste of Korea znajdzie się też film, który wygrał tegoroczną edycję festiwalu Off Plus Camera – „Dzienniki z Musan” Parka Jung-buma. Podczas festiwalu ponownie odbędzie się Koreańska noc grozy, gdzie zostanie zaprezentowany kultowy obraz „Opowieść o dwóch siostrach” Kima Jee-woona z 2003 r. Na festiwalu nie zabraknie „Nocnego połowu” Parka Chan-wooka (autor m.in. filmu „Oldboy”). Film ten został nagrodzony podczas ostatniego Berlinale jako najlepszy krótki metraż.

Polski film w programie Pięciu Smaków

Gościem specjalnym konferencji prasowej był polski dokumentalista Paweł Kloc – autor filmu „Kołysanka z Phnom Penh”. Dokument ten zostanie zaprezentowany w nowej sekcji Pięciu Smaków – Azja w obiektywie. Będzie to prezentacja spojrzenia na Azję z europejskiej perspektywy.

 

Paweł Kloc opowiadał na konferencji o kulisach powstania filmu, jak odnalazł bohatera swojego dokumentu, a także o festiwalowych planach nagrodzonej już na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Kołysanki”. Film, prezentowany dotychczas m.in. w USA i Reykjaviku, wkrótce odwiedzi też najważniejsze festiwale filmu dokumentalnego, jak Jihlawa czy Lipsk. – Chciałbym, żeby film został wreszcie pokazany w Polsce poza Krakowem, żeby można było porozmawiać na ten temat z polską publicznością, ponieważ największą lekcją dla kogoś takiego jak ja jest kontakt z widzami i rozmowa o filmie – powiedział Paweł Kloc. Film „Kołysanka z Phnom Penh” był współfinansowany przez PISF.

 

Pokaz „Kołysanki z Phnom Penh” i spotkanie z reżyserem odbędzie się 23 października o 16:45 w warszawskim kinie Muranów.

 

5. Festiwal Filmowy „Pięć Smaków” potrwa w Warszawie od 19 do 26 października, później przeniesie się do Krakowa (26-31 października) i Poznania (12-15 listopada).

 

Więcej informacji: www.piecsmakow.pl.

05.10.2011