Konferencja prasowa filmu „Obywatel Jones”

10 lutego podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej nowego filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones” („Mr. Jones”). Wcześniej tego dnia odbyła się konferencja prasowa.

Peter Sarsgaard, Agnieszka Holland, James Norton. Fot. Sven Darmer

W konferencji prasowej wzięli udział reżyserka Agnieszka Holland, aktorzy James Norton i Peter Sarsgaard, scenarzystka Andrea Chalupa i autor zdjęć Tomasz Naumiuk.

Film wzbudził duże zainteresowanie przedstawicieli prasy. Dziennikarze dziękowali twórcom, że podjęli się zadania opowiedzenia o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Zwrócono też uwagę na aktualność filmu w kontekście prowadzonej na całym świecie dyskusji dotyczącej wolnych mediów.

Film na ważny temat

„Projekt tego filmu zrodził się w głowie Andrei Chalupy, to ona wysłała mi, jak się potem okazało, swój pierwszy w życiu scenariusz. Otrzymuję wiele scenariuszy traktujących o okrucieństwach XX wieku, jednak przez długi czas ich nie czytałam, ponieważ nie chciałam powracać do tych historii, są zbyt bolesne. Przejrzałam scenariusz, zaczęłam go czytać i uderzyło mnie to, co było tam napisane. Podejście do tematu, jak i narracja, niezwykle prosta, ale niekonwencjonalna, przekonały mnie, że jest to historia, którą chcę opowiedzieć. Wielki Głód na Ukrainie jest jedną z najgorszych zbrodni w dziejach ludzkości spowodowaną przez człowieka, przez reżim, a tak mało zbadaną i nagłośnioną. Ofiary tej zbrodni domagają się sprawiedliwości, rzucenia światła na te wydarzenia, więc uznałam to za moralny obowiązek” – rozpoczęła Agnieszka Holland.

„Mój dziadek pochodził z Donbasu. Tuż przed śmiercią spisał swoją historię. Nie był pisarzem, był inżynierem i prowadził fabrykę, zatrudniając 20 tysięcy robotników. Był świadkiem wielu okrucieństw. Zostawił mi swoje zapiski opisujące rosyjską rewolucję, Wielki Głód. Został aresztowany, następnie torturowany, przeżył II wojnę światową i niemiecką okupację. Jako mała dziewczynka wiedziałam czym był głód, wiedziałam, że «New York Times» za pośrednictwem swojego korespondenta Waltera Duranty’ego, negował jego istnienie. Intrygowało mnie dlaczego dziennikarz działa w sprzeczności z ideą swojej profesji. Na studiach badałam jego życiorys i doszłam do wniosku, że jest to świetny materiał na film. Scenariusz bazował na prawdziwych wydarzeniach, nieraz bardziej zadziwiających od fikcji” – opowiadała scenarzystka Andrea Chalupa.

Gareth Jones

„Gareth Jones to młody walijski dziennikarz, znakomicie wykształcony i niezwykle inteligentny z zadziwiającym zmysłem politycznym mimo zaledwie 26-27 lat, nieco naiwny, bardzo odważny, i za tę odwagę przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę” – tłumaczyła Agnieszka Holland.

„Gareth był wyjątkowym człowiekiem. Aktorzy często wybierają role skonfliktowanych, mrocznych postaci. Gareth zaś był na wskroś dobry, od początku wiedział, co chce robić, co chce osiągnąć i zapłacił za to najwyższą cenę” – mówił James Norton. Obaj aktorzy, James Norton i Peter Sarsgaard, zapytani przez dziennikarzy czy przed filmem znali historię Garetha Jonesa i Wielkiego Głodu na Ukrainie, powiedzieli, że nie uczono ich tego w szkole. Wyrazili przy tym nadzieję, że dzięki filmowi Agnieszki Holland więcej ludzi będzie mogło poznać tę tragiczną, ale jakże ważną historię.

Rola dziennikarstwa w naszym świecie

„Ten film stara się stawiać pytanie czym są dla nas media, czym jest wolność mediów, jaka jest misja mediów, czym jest fake news, czym jest propaganda, którą tak łatwo można szerzyć w podzielonym świecie. W miarę, jak posuwaliśmy się z filmem do przodu, te pytania niestety stawały się coraz bardziej istotne. Wierzę, że demokracja nie może istnieć bez wolnych mediów”.

„Zgadzam się z Agnieszką, że demokracja nie może istnieć bez wolnych mediów. (…) Trwa dyskusja nad rolą mediów i dziennikarzy, dyskusja o zjawisku fake newsów, a my musimy, bardziej niż kiedykolwiek, chronić dziennikarzy i oddać im należny szacunek. Jeżeli ten film przyczyni się do takiej dyskusji i zainspiruje przyszłych Garethów do poszukiwania prawdy, to byłoby wspaniale” – wtórował polskiej reżyserce James Norton.

Tomasz Naumiuk i Agnieszka Holland o pracy nad filmem

Dziennikarze zgromadzeni podczas konferencji zwrócili uwagę na kwestie techniczne, takie jak zdjęcia czy montaż.

„Traktowaliśmy film jako całość. Wpadliśmy na pomysł użycia zróżnicowanego nasycenia kolorów dla poszczególnych sekwencji. Silnym nasyceniem barw chcieliśmy oddać napięcie i przepych ówczesnej Moskwy, zaś niskim nasyceniem, dla uzyskania kontrastu, budowaliśmy atmosferę terroru na Ukrainie” – wyjaśniał proces powstawania filmu autor zdjęć Tomasz Naumiuk.

„Od początku wiedziałam, że największym wyzwaniem będzie sekwencja ukazująca głód na Ukrainie. Zastanawiałam się w jaki sposób ją nakręcić, by z jednej strony nie była zbyt dosadna, a z drugiej nie była zbyt nieśmiała? Jak uniknąć epatowania przemocą, jak odnaleźć punkt widzenia Garetha i uczynić go częścią wydarzeń. Chcieliśmy odpowiednio wyrazić ruch, ponieważ Gareth jest kimś kto nieustannie się porusza, kto jest w podróży i zmierza do celu” – opowiadała Agnieszka Holland.

„Montując ten film, pracowałam z Michałem Czarneckim, z którym montowałam m.in. „W ciemności” i wiele innych projektów. Na początku było trochę rozbieżności między nami, ale po dogłębnej rozmowie wiedzieliśmy, jak ten film ma wyglądać i ostateczny montaż nie zajął nam wiele czasu, w momencie, gdy złapaliśmy rytm filmu wszystko potoczyło się naturalnie” – mówiła Agnieszka Holland.

Wielki Głód na Ukrainie

„To bardzo ważne, by mówić o przeszłości. Kręciliśmy zdjęcia między innymi w małej ukraińskiej wiosce, zamieszkałej przez garstkę osób, w większości starsze kobiety. Wszystkie te kobiety przeżyły Wielki Głód i bardzo dobrze go pamiętają. Powiedziały mi, że nigdy do tego nie wracały, ani o tym nie rozmawiały. Było to zatem milczenie nie tylko pomiędzy dwoma narodami, ale i wśród rodzin”.

Światowa premiera filmu „Obywatel Jones” odbyła się tego samego dnia. Film bierze udział w konkursie głównym 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.


11.02.2019